
Hyundai Tucson NX5 nebo Toyota RAV4 2026: který rodinný crossover vybrat

Nový Hyundai Tucson páté generace (NX5) a Toyota RAV4 šesté generace — dva hlavní hybridní rodinné crossovery let 2026–2027. Podle oficiálních evropských údajů je Tucson o něco kratší (4 560 proti 4 600–4 646 mm), ale má větší zavazadelník (až 695 l proti 514 l u hybridního RAV4) a benzínovou verzi bez hybridu, zatímco RAV4 je silnější jako plug-in: až 309 к.с. a až 137 km na elektřinu proti 292 к.с. a až 81 km u Tucsonu. RAV4 se na Ukrajině už prodává, nový Tucson se v Evropě očekává v roce 2027.
Obsah
- Čím se Tucson NX5 krátce liší od RAV4
- Srovnávací tabulka Tucsonu a RAV4
- Kdo je větší a kdo má prostornější kufr
- Který hybrid je lepší: 1.6 turbo nebo 2.5
- Pohon všech kol, přívěs a světlá výška
- Kdy je půjde koupit na Ukrajině
- Komu co bude vyhovovat
- Jaké příslušenství už je pro oba modely k dispozici
Čím se Tucson NX5 krátce liší od RAV4
- Stáří modelu. RAV4 šesté generace debutoval 21. května 2025, v dubnu 2026 Toyota oznámila, že se už objednává po celé Evropě. Tucson páté generace ukázali 1. října 2026, evropská verze se montuje v Česku a její dynamickou modifikaci Hyundai představuje na Pařížském autosalonu 12. října.
- Motory. Tucson v Evropě — to je 1.6 turbo ve třech variantách: бензин 150 к.с. (s manuálem nebo s mild-hybridem 48 V a robotem), hybrid 245 к.с. a plug-in hybrid 292 к.с. RAV4 se v Evropě prodává pouze s hybridem 2,5 l (185–194 к.с.) nebo jako plug-in hybrid (272–309 к.с.).
- Praktičnost. U Tucsonu je uváděno až 695 l zavazadelníku a zadní sedadlo, které se posouvá o 150 mm. U hybridního RAV4 — 514 l po roletku, u plug-in verze — 446 l.
- Elektřina. Plug-in RAV4 má baterii 22,7 kWt·god, až 137 km na elektřinu podle WLTP a nabíjení stejnosměrným proudem až 50 kWt. Plug-in Tucson — 17,1 kWt·god, až 81 km (údaje jsou předběžné) a nabíjení střídavým proudem 7,2 kWt; rychlé stejnosměrné nabíjení Hyundai neuvádí.
Podrobně o každém modelu jsme psali zvlášť: přehled nového Hyundai Tucson NX5 a přehled Toyota RAV4 2026 šesté generace. Zde — pouze srovnání.
Srovnávací tabulka Tucsonu a RAV4
Pro Tucson jsou uvedeny oficiální údaje Hyundai Motor Europe z 1. října 2026 (do finální homologace), pro RAV4 — údaje Toyota Europe a Toyota Ukrajina.
| Parametr | Hyundai Tucson NX5 (Evropa) | Toyota RAV4 (6. generace) |
|---|---|---|
| Premiéra | 01.10.2026 | 21.05.2025 |
| Délka / šířka / výška | 4 560 / 1 900 / 1 670 мм | 4 600–4 646 / 1 855–1 880 / 1 680–1 700 мм |
| Rozvor | 2 720 мм | — (Toyota Europe nezveřejňuje) |
| Světlá výška | 159–169 мм | — (nezveřejňuje se) |
| Počet míst | 5 | 5 |
| Zavazadelník | až 695 л (VDA) | hybrid 514 л po roletku; plug-in 446 л |
| Benzín bez hybridu | 1.6 T-GDi, 150 к.с., 250 Н·м; manuál 6 nebo robot 7DCT s mild-hybridem 48 В | není |
| Hybrid | 1.6 turbo, 245 к.с., 380 Н·м, automat 6, přední nebo pohon všech kol | 2,5 л, 185 к.с. (přední pohon) / 194 к.с. (AWD-i) |
| Plug-in hybrid | 292 к.с., 380 Н·м, baterie 17,1 кВт·год | 272 к.с. / 309 к.с. (AWD-i), baterie 22,7 кВт·год |
| Dojezd na elektřinu | až 81 км (předběžně, s koly 17") | až 137 км (WLTP) |
| Nabíjení plug-in hybridu | střídavý proud 7,2 кВт | střídavý proud 11 кВт; stejnosměrný 50 кВт, 10–80 % přibližně za 30 min |
| Zrychlení 0–100 км/год | hybrid 8,3 s (přední pohon), 7,9 s (pohon všech kol); plug-in 7,9 s | plug-in AWD-i 5,8 s |
| Přívěs s brzdami | benzín 1 700 кг, hybrid 1 910 кг, plug-in 1 810 кг | až 2 000 кг (AWD, hybrid i plug-in) |
| Obrazovky | přístrojový panel 9,9"; multimédia 12,9" nebo 17" | přístrojový panel 12,3"; multimédia 12,9" |
| Kde se vyrábí pro Evropu | Česko | — |
Kdo je větší a kdo má prostornější kufr
Rozměrově jsou modely téměř vyrovnané. RAV4 je o 40–86 мм delší podle nárazníků, Tucson o 20–45 мм širší a ve výšce je rozdíl v rámci 10–30 мм. Rozvor Tucsonu — 2 720 мм; Toyota Europe tento parametr pro nový RAV4 nezveřejňuje, takže rozvor podle neoficiálních informací porovnávat nebudeme.
V zavazadelníku má navrch Hyundai: až 695 л podle metodiky VDA a zadní sedadlo je dělené v poměru 4:2:4 a posouvá se o 150 мм — lze zvětšit kufr nebo prostor pro nohy. U hybridního RAV4 je 514 л po roletku, u plug-in verze baterie zvedá podlahu a zůstává 446 л. Čísla jsou měřena různými metodikami, takže rozdíl v reálném životě může být menší, ale pro kočárek a velké kufry vypadá Tucson praktičtěji.
Pro druhou řadu Hyundai uvádí konkrétní čísla: 1 014 мм nad hlavou a 1 002 мм pro nohy. Toyota takové údaje pro nový RAV4 neuvádí. Obě auta jsou čistě pětimístná, třetí řada není u žádného.
Který hybrid je lepší: 1.6 turbo nebo 2.5
Přístupy značek se liší. Hyundai sází na přeplňovaný 1.6 T-GDi se 6stupňovým automatem: hybrid dává 245 к.с. a 380 Н·м, tedy je silnější než hybridní RAV4 (185–194 к.с.) a znatelně „táhnivější“ odspodu. Zrychlení hybridního Tucsonu — 8,3 s s předním pohonem a 7,9 s s pohonem všech kol. Podle deklarovaných emisí CO2 (118–130 г/км pro hybrid s předním pohonem) to vychází přibližně na 5,1–5,6 л/100 км podle našeho přepočtu.
Toyota používá atmosférický 2,5 л se svou hybridní převodovkou bez klasické převodovky. Je slabší, ale Toyota uvádí pro hybrid až 5,8 л/100 км podle WLTP a samotné řešení je roky odladěné na předchozích generacích RAV4.
U plug-in hybridů je to naopak, výhoda je na straně Toyoty. RAV4 PHEV s pohonem všech kol má 309 к.с., zrychluje na 100 км/год za 5,8 s, ujede na elektřinu až 137 км a nabíjí se stejnosměrným proudem až 50 кВт. Tucson PHEV — 292 к.с., 7,9 s, až 81 км a nabíjení pouze střídavým proudem 7,2 кВт. Pokud máte doma zásuvku a denní trasa je do 80–100 км, plug-in RAV4 umožní jezdit téměř bez benzínu.
Samostatným argumentem Tucsonu je benzínová verze 150 к.с. bez plnohodnotného hybridu: jednodušší auto pro ty, kteří nechtějí vysokonapěťovou baterii. U RAV4 taková verze v Evropě není. Jak RAV4 vypadá na pozadí dalších konkurentů, rozebrali jsme v porovnáních Toyota RAV4 2026 proti Honda CR-V a Toyota RAV4 2026 proti Skoda Kodiaq II.
Pohon všech kol, přívěs a světlá výška
U RAV4 je pohon všech kol AWD-i: zadní kola roztáčí samostatný elektromotor, mezi nápravami není mechanický hřídel. Toyota přidává režimy Trail a Snow. Hyundai nabízí pohon všech kol pro hybrid i plug-in hybrid Tucsonu a u čtyřkolkových verzí je k dispozici kamera pohledu „pod auto“ Ground View Monitor.
Pro přívěs je silnější RAV4: čtyřkolkové verze utáhnou až 2 000 кг. Tucson — až 1 910 кг u hybridu, 1 810 кг u plug-in hybridu a 1 700 кг u benzínové verze. Světlá výška evropského Tucsonu — 169 мм (159 мм s koly 17"); terénní verzi XRT PRO s 210 мм bude Hyundai prodávat pouze v Severní Americe. Pro RAV4 Toyota Europe světlou výšku nezveřejňuje.
Kdy je půjde koupit na Ukrajině
Toyota Ukrajina už nabízí nový RAV4 s hybridem i plug-in hybridem, s předním i pohonem všech kol. Na webu importéra je uvedeno, že údaje jsou předběžné a čekají na finální homologaci, a jsou tam uvedeny jiné hodnoty výkonu než u Toyota Europe: až 239 к.с. u hybridu a až 329 к.с. u plug-in hybridu, až 126 км na elektřinu. V naší tabulce jsou údaje Toyota Europe.
Evropský Tucson NX5 se bude vyrábět v závodě Hyundai v Česku. Ceny ani datum zahájení prodeje Hyundai Motor Europe zatím neoznámila; podle francouzského vydání Journal de l'Automobile se hybrid začne prodávat v lednu 2027, plug-in v létě. Takže u ukrajinských dealerů má smysl nový Tucson čekat nejdříve v roce 2027, do té doby na trhu zůstává Tucson NX4.
Komu co bude vyhovovat
- Hyundai Tucson NX5 — pro rodinu, pro kterou je důležitý kufr a druhá řada, pro ty, kteří chtějí silný „běžný“ hybrid bez zásuvky nebo jednodušší benzínovou verzi, a pro ty, kterým se líbí velké obrazovky (až 17 palců) a čtyři porty USB-C na 100 Вт.
- Toyota RAV4 — pro ty, kteří jsou připraveni nabíjet doma a chtějí jezdit převážně na elektřinu, pro ty, kteří potřebují přívěs do 2 т a pohon všech kol s elektrickou zadní nápravou, a také pro ty, kteří nechtějí čekat: RAV4 lze koupit už teď.
Jaké příslušenství už je pro oba modely k dispozici
Pro RAV4 šesté generace už v katalogu jsou modelové rohože Stingray 3D a rohož do kufru pro Toyota RAV4 2025- рр. Zbytek modelového příslušenství je zatím pro předchozí, pátou generaci 2019–2025: boční prahy pro RAV4 2019, střešní ližiny a příčníky a ofuky oken. Na novou karoserii je nepřenášejte automaticky — kompatibilita je uvedena v kartě každého produktu.
Pro Tucson páté generace zatím nejsou žádné modelové produkty: objevují se, jakmile se auta začnou prodávat. Pro Tucson NX4 2021–2025 je výběr velký: hliníkové prahy, příčníky na integrované ližiny, rohože EVA a 3D a deflektory oken. U NX5 je jiný rozvor, karoserie i dveře, takže příslušenství z NX4 na nový model pasovat nebude.
Obrázky v článku jsou ilustrace vytvořené podle oficiálního popisu modelů, nikoli tovární fotografie.
Doručujeme Nova Poshta po celé Ukrajině.







