
Deepal S05: elektrický crossover Changan pro Evropu – 268 k, LFP a až 485 km WLTP

Deepal S05 — elektrický kompaktní crossover Changan o délce přibližně 4,6 m. Evropská verze s jedním zadním motorem o výkonu 200 kW (268 k), LFP baterií 68,8 kWh a dojezdem až 485 km podle WLTP debutovala na IAA Mobility v Mnichově v září 2025. V Německu stojí od 38 990 eur, ve Velké Británii — od 37 990 liber. Lidar v evropských výbavách není: montuje se pouze do vrcholných verzí modernizovaného čínského modelu, který byl představen v srpnu 2026.
Obsah
- Co je Deepal S05 a čím se liší od S07
- Jaké motory a dojezd má Deepal S05 v Evropě
- Jak rychle se nabíjí baterie
- Jaký má Deepal S05 interiér a zavazadelník
- Je tu lidar a jak je to s bezpečností
- Kolik stojí Deepal S05 a kde se prodává
- Jaké rohože a deflektory vybrat
Co je Deepal S05 a čím se liší od S07
Deepal — elektrický subbrand Changan. V Číně se S05 prodává od října 2024 a v Evropě jej představili jako druhý model po větším crossoveru Deepal S07. Design vznikal v centru Changan v Turíně a podvozek ladili britští inženýři z výzkumného centra v Birminghamu. Pro Velkou Británii se vozy dodávají z továrny v Rayongu (Thajsko).
S05 je menší a levnější než S07, ale dojezdem nezaostává. Srovnání evropských verzí podle údajů Changan Europe (S07 — z jejich tiskové zprávy k IAA 2025):
| Parametr | Deepal S05 (RWD) | Deepal S07 |
|---|---|---|
| Délka × šířka × výška, mm | 4 598 × 1 900 × 1 600 | 4 750 × 1 930 × 1 625 |
| Baterie | 68,8 kWh, LFP | 79,97 kWh |
| Výkon | 200 kW (268 k) | 217 k |
| Dojezd WLTP | až 485 km | až 475 km |
| Zrychlení 0–100 km/h | 7,5 s | 7,9 s |
| Objem zavazadelníku | 492–1 250 l | 510–1 250 l |
| Základní cena v Evropě | od 38 990 € | od 44 990 € |
Jaké motory a dojezd má Deepal S05 v Evropě
V Evropě se nabízejí dvě konfigurace. Základní je zadokolka: synchronní motor s permanentními magnety o výkonu 200 kW (268 k) a 290 N·m. Čtyřkolka přidává přední asynchronní motor o výkonu 120 kW a 212 N·m: celkem 320 kW (≈429 k) a 502 N·m. Baterie je u obou stejná — 68,8 kWh na lithium-železo-fosfátových (LFP) článcích CATL.
| Parametr | RWD (Pro, Max) | AWD Max |
|---|---|---|
| Výkon / točivý moment | 200 kW (268 k) / 290 N·m | 320 kW (≈429 k) / 502 N·m |
| Zrychlení 0–100 km/h | 7,5 s | 5,5 s |
| Maximální rychlost | 180 km/h | 180 km/h |
| Dojezd WLTP | až 485 km | až 445 km |
| Spotřeba WLTP | 15,9 kWh/100 km | 17,5 kWh/100 km |
| Pohotovostní hmotnost | 1 940 kg | 2 040 kg |
| Tažení | až 1 600 kg | až 1 600 kg |
V Británii uvádějí stejná čísla v mílích: až 303 mil (asi 488 km) pro RWD a 278 mil (asi 447 km) pro AWD. Základní výbava v Německu — RWD Pro na 18palcových kolech, verze Max dostávají 20palcová.
Jak rychle se nabíjí baterie
Střídavým proudem S05 přijímá až 11 kW. Na rychlonabíječce je špičkový výkon 200 kW, ale platí jen na začátku nabíjení při 5–10 %; v rozsahu 10–80 % je průměrný výkon podle výrobce 168 kW. Časy z stránky modelu na webu Changan Europe: 10–80 % za 23 minut, 5–80 % za 26 minut, 30–80 % za 15 minut. Německé médium electrive.net poznamenává, že „15 minut“ se měří od 30 % a většina výrobců počítá od 10 %, takže 23 minut je férovější pro srovnání s konkurencí.
Ještě dvě praktické věci: v sérii je funkce V2L — napájení externích zařízení výkonem až 6 kW a tepelné čerpadlo i ohřev baterie jsou ve standardní výbavě, což je u LFP článků v zimě důležité.
Jaký má Deepal S05 interiér a zavazadelník
Rozvor — 2 880 mm. Zavazadelník pojme 492 l a se sklopeným zadním sedadlem — 1 250 l. Pod kapotou je ještě přední zavazadelník („frunk“) o objemu 159 l (152 l u AWD). Součinitel aerodynamického odporu — 0,25.
Interiér je minimalistický. Klasický přístrojový štít tu není: rychlost zobrazuje levý horní roh 15,4palcového dotykového displeje, který se naklání o 15° k řidiči. Nechybí head-up displej s rozšířenou realitou pro navigaci, dvě bezdrátové nabíjecí podložky pro telefony, čalounění z umělé kůže a v britské verzi navíc vyhřívání a ventilace předních sedadel, sedadlo spolujezdce s téměř lehací polohou, audiosystém se 14 reproduktory a kamery s 360° záběrem. Panoramatická střecha je v Německu dostupná jen ve verzích Max, v Británii stojí £1 000 jako příplatek.
Dojmy z jízdy se u recenzentů liší. Německý electrive.net vyzdvihl pevný podvozek, dobrou zvukovou izolaci ve městě a lehké řízení s dobrou odezvou. Britský The Car Expert označil jízdu za měkkou, ale řízení za odtržené od silnice a ovládání za příliš závislé na obrazovce.
Je tu lidar a jak je to s bezpečností
V evropském Deepal S05 lidar není. Výbava zahrnuje 17 asistenčních systémů řidiče, které podle výrobce zajišťují druhou úroveň autonomie (L2); využívají kamery, radary a ultrazvukové senzory. Lidar se objevuje pouze u čínského modelu: modernizovaný S05 (debut 6. srpna 2026) je ve vrcholných verzích dvou linií, 520 a 620, vybaven 128kanálovým lidarem Hesai. V lidarových verzích je celkem 27 senzorů; pro celou řadu modernizovaného S05 v Číně platí ceny od 119 900 do 151 900 jüanů. Dojezd je tam uváděn podle čínského cyklu CLTC (520 a 620 km) a s evropským WLTP se nedá srovnávat.
Podle výsledků Euro NCAP 2025 získal S05 pět hvězd: ochrana dospělých — 94 %, dětí — 87 %, zranitelných účastníků provozu — 78 %, asistenční systémy — 76 %. Euro NCAP zvlášť upozornila, že systém sledování pozornosti řidiče neodpovídá jejím požadavkům.
Kolik stojí Deepal S05 a kde se prodává
V Německu jsou ceny následující: RWD Pro — 38 990 €, RWD Max — 41 990 €, AWD Max — 44 990 €. Ve Velké Británii začali přijímat objednávky 1. března 2026: RWD stojí £37 990, AWD — £39 990, výbava je jedna. Záruka v Německu — 7 let nebo 160 000 km na auto a 8 let nebo 200 000 km na baterii; v Británii — 7 let nebo 100 000 mil a 8 let nebo 124 000 mil. Jako první trhy Changan uváděla Norsko, Dánsko, Německo, Velkou Británii a Nizozemsko, později Changan vstoupila i na španělský trh, kde se S05 a S07 staly jejími prvními elektrickými modely.
Pro S05 byla oznámena také hybridní verze: podle AUTOHAUS z dubna 2026 jde o sériový hybrid s benzinovým motorem 1,5 l o výkonu 63 kW, elektromotorem o výkonu 172 kW (systémový výkon 190 kW), baterií 18,4 kWh a dojezdem na elektřinu až 100 km. Termíny a ceny se v různých zprávách liší, proto si je ověřte u oficiálních prodejců.
Na Ukrajinu takové vozy obvykle dovážejí nezávislí importéři z Číny, takže parametry se mohou lišit od evropských: jiná baterie (56,12 nebo 68,82 kWh), dojezd podle CLTC a u vrcholných verzí navíc i lidar. Před koupí se vyplatí ověřit, jaká konkrétní modifikace je před vámi.
Jaké rohože a deflektory vybrat pro Deepal S05
Modelové příslušenství přímo pro S05 v katalogu zatím není a v sekci rohože pro Changan jsou shromážděny varianty pro jiné modely značky. U elektromobilu jsou rohože důležitější, než se zdá: pod podlahou kabiny leží trakční baterie a mokrá rohož se zimní solí škodí jak čalounění, tak elektroinstalaci. Pro začátek je nejpraktičtějším řešením univerzální varianta: Stingray Premium s vysokým lemem nebo gumové Polytep s lemem, které zadrží tající vodu. Před nákupem porovnejte rozměry s podlahou svého interiéru. Do zavazadelníku o objemu 492 l se hodí univerzální rohož 900 × 1000 mm: lze ji rozložit na dno a přistřihnout podle tvaru.
Deflektory oken jsou modelové zboží, vyrábějí se podle profilu konkrétních dveří, proto „téměř pasující“ ofukovač z jiného crossoveru buď nebude sedět těsně, nebo bude překážet sklu. Pro S05 je vhodné je hledat zvlášť v sekci deflektory oken a o rozdílu mezi modelovými a univerzálními si přečtěte v materiálu „Modelové, nebo univerzální deflektory oken“.
Doručujeme Novou Pochto po celé Ukrajině.








