Volvo XC60 2026: přehled modernizovaného prémiového SUV, motory a výbavy

Materiál byl připraven s využitím nástrojů AI pro průzkum tématu, strukturování a vytvoření prvotního návrhu. Faktickou kontrolu, redakční úpravy, odborné posouzení a konečné schválení provedl Maksym Vasyliovych Radomskyi.

Volvo XC60 2026 není úplně nová generace od nuly, ale výrazně modernizovaná verze současného XC60. Podstata modelu se nezměnila: je to středně velký prémiový crossover pro ty, kdo oceňují ticho, pohodlně naladěný podvozek, kvalitní interiér a rozumnou rodinnou praktičnost, ne tvrdou sportovnost.

Pro modelový rok 2026 dostal XC60 svěžejší design, nový 11,2palcový centrální displej a rychlejší rozhraní. Na trhu USA jsou hlavní pohonné varianty následující: B5 s přeplňovaným motorem 2,0 l a mild-hybridem a T8 jako plug-in hybrid, obě s 8stupňovým automatem a pohonem všech kol.

Model a jeho místo na trhu

XC60 stojí uprostřed segmentu prémiových crossoverů: velikostí, cenou i zaměřením konkuruje BMW X3, Mercedes GLC, Audi Q5 a částečně Lexus RX. Charakter Volva je ale jiný: méně adrenalinu, více klidu, měkkosti a pocitu dobře odhlučněného každodenního auta.

Tento model se dobře hodí pro rodinu, pro řidiče s pravidelnými dálničními trasami a pro ty, kdo chtějí vyšší posez bez přechodu na velké a těžké SUV. Není to nejlepší volba pro ty, kdo hledají co nejostřejší řízení, nejúspornější benzinový crossover ve třídě nebo se chtějí úplně vyhnout možným vrtochům multimédií.

Generace a historie modelu

XC60 má fakticky dvě generace. První se na trhu obvykle uvádí jako roky 2009–2017, druhá odstartovala v roce 2017 a právě ta se dožila modelového roku 2026. Současné XC60 je tedy konstrukčně už dlouho odladěné, ale Volvo ho dál průběžně aktualizuje, bez kompletní změny architektury.

Verze pro rok 2026 je právě hluboký facelift druhé generace. Hlavní změny se soustředí ne na mechaniku, ale na design přídě, detaily světelné techniky, multimédia a pocit modernosti v kabině.

Motory a převodovky

Nabídka je jednoduchá. B5 je 2,0l čtyřválec turbo s mild-hybridem, 247 k. s. a zhruba 361 N·m. T8 je také 2,0l čtyřválcová jednotka, ale jako plug-in hybrid: spalovací motor dává 310 k. s. a 400 N·m, elektromotor 145 k. s. a 309 N·m. V nezávislých měřeních se u T8 uvádí kombinovaný výkon 455 k. s. a zhruba 709 N·m, takže se čísla mohou mírně lišit podle metodiky.

ParametrB5T8
Pohonná soustava2,0 l turbo, mild-hybrid2,0 l turbo, plug-in hybrid
Výkon247 k. s.310 k. s. spalovací motor + 145 k. s. elektromotor; v testech celkem 455 k. s.
Točivý moment266 lb-ft, tedy zhruba 361 N·m400 N·m spalovací motor + 309 N·m elektromotor; v testech celkem zhruba 709 N·m
Převodovka a pohon8stupňový automat, pohon všech kol8stupňový automat, pohon všech kol
Zrychlení 0-60 mph6,5 s4,5 s
SpotřebaOficiálně 9,0 l/100 km kombinovaněOrientačně 8,4 l/100 km v benzinovém kombinovaném cyklu, nebo 63 MPGe
Baterie a elektrický dojezdNemá trakční baterii pro jízdu na elektřinu18,8 kWh nominálně, 14,7 kWh využitelně; až 56,3 km na elektřinu
Palivová nádrž71,2 l71,2 l

B5 dává smysl pro ty, kdo nechtějí být závislí na nabíjení a prostě hledají komfortní crossover s normálním tahem. T8 má význam, pokud je kde nabíjet doma nebo v práci: pro každodenní městské jízdy často stačí jeho elektrický dojezd a na dálnici zůstává velmi rychlým benzinově-elektrickým crossoverem.

Karoserie, rozměry a podvozek

Rozměrově drží XC60 zlatou střední cestu: délka 4708 mm, rozvor 2865 mm, šířka 2117 mm. Výška se podle verze mírně liší: zhruba 1655 mm u B5 a 1658 mm u T8. Světlá výška také závisí na modifikaci a zatížení: pro B5 se uvádí 209 mm, pro T8 přibližně 211–216 mm.

V praxi to znamená, že XC60 ve městě nepůsobí neohrabaně, ale nabízí pohodlný posez, slušný výhled a bez stresu zvládá dvory, obrubníky i zimní silnice. Poloměr otáčení 11,4 m je ve třídě v normě. Podvozek je naladěn především na komfort, takže na nerovnostech je auto příjemné, ale pocitově méně „utažené“ než nejtvrdší němečtí konkurenti.

U kufru je potřeba dívat se na verzi a metodiku měření. Pro B5 se uvádí 484 l za druhou řadou, 612 l po střechu a až 1792 l se sklopenými sedadly. U T8 dávají oficiální materiály různá čísla podle trhu a způsobu měření, ale orientačně platí: v každodenním režimu je to plnohodnotný rodinný kufr, i když hybridní verze se může v užitečném objemu mírně lišit.

Interiér, komfort a bezpečnost

Silnou stránkou XC60 je právě interiér. Aktualizace pro rok 2026 přidala větší 11,2palcový centrální displej a rychlejší rozhraní, celková architektura ale zůstala střídmá a praktická. Není tu zbytečná okázalost, zato kvalitní materiály, dobrá sedadla, tichý projev a srozumitelná logika každodenního používání.

V základní i vyšších výbavách hodně záleží na trhu, ale pro USA už vstupní verze nabízí panoramatickou střechu, integrované služby Google a monitoring mrtvého úhlu. Plus přidává kameru 360° a Pilot Assist a Ultra audiosystém Harman Kardon, head-up displej a luxusnější čalounění. Zároveň si část majitelů stěžuje na výpadky multimédií, černou obrazovku nebo restart systému a u některých drahých verzí mohou zadní laminovaná okna působit lehce „zamlženě“.

VýbavaOrientační cenaCo přidává
CoreB5 od 51 095 dol., T8 od 62 545 dol.Panoramatická střecha, služby Google, monitoring mrtvého úhlu
PlusB5 od 55 695 dol., T8 od 66 995 dol.Kamera 360°, Pilot Assist, lepší každodenní výbava
UltraB5 od 61 045 dol., T8 od 72 345 dol.Harman Kardon, head-up displej, luxusnější čalounění
Black EditionB5 od 62 195 dol., T8 od 73 445 dol.Převážně stylový paket se ztmavenými akcenty
Polestar EngineeredT8 od 81 195 dol.Nejdražší a nejemočnější tovární verze T8

Každodenní provoz

V běžném životě je B5 jednoduché: natankovat, sednout a jet. Oficiální kombinovaná hodnota je kolem 9,0 l/100 km a v nezávislých kombinovaných měřeních se objevuje zhruba 9,5 l/100 km. Pro americkou specifikaci je předepsán benzin minimálně 91 AKI a pro nejlepší výkon se doporučuje 93 AKI.

T8 je v každodenním scénáři zajímavější, pokud je disciplína v nabíjení. Plné nabití z AC 16A trvá přibližně 5 hodin, зато ve městě lze často jezdit téměř bez startování spalovacího motoru. Celkový dojezd s plnou nádrží a nabitou baterií je velký, ale je potřeba počítat s tím, že jde o těžší a složitější verzi. Pokud zvažujete dovoz nebo už ojetý kus, vyplatí se zvlášť prověřit VIN na bezpečnostní kampaně: u některých sérií 2025–2026 se zmiňovala uchycení sedadel, bezpečnostní pásy a nuance brzdění v režimu B u hybridů při jízdě z kopce.

Silné a slabé stránky

Co je dobréCo je horšíCo to znamená pro majitele
Pohodlný podvozek, ticho, kvalitní interiérOvládání není sportovníNa dálnici i ve městě XC60 uklidňuje, ale nevybízí k agresivní jízdě
T8 má silný tah a může pokrýt každodenní jízdy na elektřinuNenabíjí se rychleEfekt T8 je největší tam, kde je vlastní zásuvka a stabilní rytmus nabíjení
Rodinná praktičnost: 5 míst, rovná podlaha kufru, slušná světlá výškaU kufru i části rozměrů jsou rozdíly mezi verzemi a trhyPřed koupí je lepší ověřit přesné parametry právě své modifikace
Silná výbava už od středních stupňůMultimédia a elektronika občas zlobíPokud máte rádi naprosto stabilní software, je to jeden z hlavních bodů k prověření

Z pohledu majitele XC60 2026 nevyhrává čísly na papíře, ale celkovou vyvážeností. Kupuje se pro klidný charakter, posez, kvalitu interiéru a univerzálnost. Hlavní kompromisy jsou také jasné: ne nejostřejší podvozek, u B5 ne výjimečná úspornost a ne vždy bezchybný software.

Tuning a příslušenství

U XC60 dává větší smysl ne pseudo-sportovní tuning, ale praktické doplňky. Tento model dobře reaguje na věci, které snižují běžné opotřebení, usnadňují nastupování nebo přidávají pohodlí v každodenním provozu.

Co si pro tento model prohlédnout

  • Katalog pro XC60 — pro rychlé zhodnocení, jaká řešení ochrany, exteriérového vzhledu a každodenních doplňků jsou pro model skutečně dostupná.
  • Deflektory oken — užitečné pro ty, kdo často jezdí po dálnici a chtějí méně turbulence při pootevřených oknech.
  • Boční nášlapy — dávají smysl, pokud v autě často jezdí děti nebo starší cestující, a také pokud chcete méně špíny na spodní části karoserie.

Závěr

Volvo XC60 2026 je povedená volba pro toho, kdo chce prémiový crossover bez zbytečné nervozity: komfortní, tichý, rodinně praktický a se dvěma srozumitelnými pohonnými scénáři — jednodušším B5 nebo technologičtějším T8. Není to nejlepší auto pro fanouška ostrého řízení ani pro někoho, kdo se nechce smířit s možnými drobnými elektronickými neduhy. Tento materiál vychází z reálné zkušenosti s výběrem, praxe a skutečných scénářů používání, takže hlavní závěr je jednoduchý: XC60 je silné tam, kde je potřeba každodenní komfort a vyváženost, ne okázalá sportovnost.

Výhody a nevýhody
✔Pohodlný podvozek a dobré odhlučnění dělají z XC60 příjemné auto na každodenní jízdy i dálniční trasy. Auto neunavuje ve městě ani na delších vzdálenostech.
✔Interiér působí a funguje kvalitně: materiály, sedadla i celková ergonomie jsou zaměřené na klidné každodenní používání. Aktualizovaný 11,2palcový displej a rychlejší rozhraní přidávají na modernosti.
✔I základní výbavy pro USA mají slušnou nabídku prvků: panoramatickou střechu, služby Google a monitoring mrtvého úhlu. Ve vyšších verzích přibývá 360° kamera, Pilot Assist, Harman Kardon a head-up displej.
✔Rozměry a světlá výška jsou dobře zvolené pro rodinné SUV: XC60 nepůsobí ve městě mohutně, ale zůstává praktické na obrubnících, ve dvorech i na zimních cestách. Poloměr otáčení 11,4 m také pomáhá v každodenním provozu.
✔Verze T8 nabízí velmi silnou dynamiku a může velkou část městských jízd zvládat na elektřinu. Pokud je k dispozici domácí nebo pracovní nabíjení, dělá to z ní obzvlášť praktické auto pro pravidelné používání.
✘XC60 není o sportovním řízení: podvozek je naladěn měkce, takže při aktivní jízdě nenabízí tu pevnost, kterou člověk čeká od ostřejších konkurentů. Pro řidiče, který má rád větší temperament, to bude citelný kompromis.
✘Benzínová verze B5 nepůsobí úsporně ve srovnání se třídou: oficiálně je uvedeno kolem 9,0 l/100 km a v nezávislých měřeních to může být ještě víc. Pro ty, kdo hlídají náklady, to není nejlepší výsledek.
✘Multimédia a elektronika občas zlobí: v článku se zmiňuje černá obrazovka, restart systému a obecné problémy softwaru. To je důležité, pokud je potřeba maximálně stabilní elektronika bez překvapení.
✘Verze T8 je v běžném provozu složitější: je těžší, vyžaduje nabíjení a nenabíjí se rychle — celý cyklus z AC 16A trvá asi 5 hodin. Bez pravidelného dobíjení se část jejích výhod prostě ztrácí.

Doprava

Velkoobchod a maloobchod

Vlastní sklad

Přihlášení
Кредит
Покупка частинами monobank

Опис продукту

  1. Наявність кредитної картки від Монобанку
  2. Доступний кредитний ліміт за сервісом "Покупка частинами monobank"
  3. Перший платіж буде списаний у день оформлення

Подарунки не надаються при оформленні покупки у кредит під 0,01% або при покупці частинами.

Kontaktujte nás
Upozornit na dostupnost