
Test Toyota RAV4 2013–2018: pragmatický crossover bez hysterie

Toyota RAV4 2013–2018 — to je čtvrtá generace modelu, kterou si lidé nebrali kvůli emocím, ale kvůli prostoru, jednoduché mechanice a předvídatelnému každodennímu provozu. Stručně: je to crossover pro ty, kteří potřebují velký interiér, slušný kufr a rozumnou spolehlivost bez přehnaných technologických experimentů.
V této generaci byly benzinové verze s motorem 2,5 l, od roku 2016 také hybrid, přední nebo pohon všech kol a sada bezpečnostních systémů, která se citelně posílila směrem k roku 2018. RAV4 má ale i typická slabá místa: ne zrovna svižnou dynamiku, hluk na dálnici a několik otázek u raných aut.
Model a jeho místo na trhu
RAV4 čtvrté generace pokrývala třídu kompaktních rodinných crossoverů bez ambicí na sportovnost. Její hlavní logika — převézt lidi, zavazadla a dětské věci bez neustálých kompromisů v prostoru. Na pozadí konkurentů jako Honda CR-V auto často působilo méně emotivně, зато velmi racionálně.
Je to dobrá volba do města, na předměstí i na pravidelné dálniční jízdy. Pokud ale potřebujete ostrou reakci na plyn, tichý interiér a „osobákové“ jízdní vlastnosti, může vám RAV4 připadat až příliš klidná.
Generace a historie modelu
Jde o čtvrtou generaci Toyota RAV4, vyráběnou v letech 2013 až 2018. Právě toto období tvoří hlavní část nabídky na trhu ojetin, proto je při výběru b/ v auta důležité dívat se nejen na rok, ale i na facelift, typ pohonu a konkrétní verzi.
Samostatným důležitým milníkem je появění hybridu v modelovém roce 2016. Do té doby v nabídce dominovaly benzinové verze a v roce 2018 se balík aktivní bezpečnosti TSS-P stal standardem pro všechny výbavy.
| Parametr | Údaje |
|---|---|
| Generace | 4. |
| Roky výroby | 2013–2018 |
| Hybrid | Od modelového roku 2016 |
| Klíčová změna | TSS-P se stal standardem v roce 2018 |
Motory a převodovky
Základní benzinový motor — 2,5litrový řadový čtyřválec DOHC 16V s Dual VVT-i, výkonem 176 k. s. a točivým momentem 233 N·m. U běžných verzí se používal 6stupňový automat ECT-i. K dispozici byly také varianty s předním i s pohonem všech kol.
Hybridní verze dostala 2,5litrový čtyřválec a 194 systémových k. s., stejně jako ECVT. U hybridů byl v roce 2016 standardem AWD-i. V praxi to znamená lepší zátah ve městě a klidnější chování v kolonách, ale bez řidičského charakteru.
| Verze | Motor | Výkon | Převodovka | Pohon |
|---|---|---|---|---|
| Benzin | 2,5 l, 4válcový DOHC 16V, Dual VVT-i | 176 k. s. | 6stupňový automat ECT-i | FWD nebo AWD |
| Hybrid | 2,5 l, 4válcový | 194 systémových k. s. | ECVT | AWD-i |
Z technického pohledu jsou benzinové verze jednodušší na pochopení i servis. Hybrid dává smysl, když je hlavní nájezd město a předměstí, kde skutečně šetří palivo.
Karoserie, rozměry a podvozek
Rozměrově je RAV4 této generace už blíž praktickému střednímu crossoveru než „kompaktu“ v původním smyslu. Délka činí 4 660,9 mm, šířka — 1 844,0 mm bez zrcátek, výška — 1 673,9 mm bez střešních ližin nebo 1 704,3 mm s ližinami, rozvor — 2 659,4 mm.
Světlá výška závisí na verzi: 155 mm u základních benzinových modifikací, 165 mm u Adventure, 178 mm u hybridů LE/XLE a 188 mm u Hybrid SE. Liší se i objem zavazadlového prostoru: 1 087 l za druhou řadou a 2 078 l se sklopenou druhou řadou u benzinových verzí, 1 008 l a 1 999 l u hybridů.
Podvozek je nastavený na každodenní komfort, ne na zábavu. Na kvalitní silnici je to plus, ale na 18" kolech může působit tužším dojmem a na dálnici jsou dobře slyšet pneumatiky i vítr.
| Parametr | Benzin | Hybrid |
|---|---|---|
| Délka | 4 660,9 mm | |
| Šířka | 1 844,0 mm | |
| Výška | 1 673,9–1 704,3 mm | |
| Rozvor | 2 659,4 mm | |
| Světlá výška | 155–165 mm podle verze | 178–188 mm podle verze |
| Kufr | 1 087 / 2 078 l | 1 008 / 1 999 l |
Interiér, komfort a bezpečnost
Uvnitř RAV4 vyniká především praktičností. Je tu slušná rezerva místa pro cestující, srozumitelná ergonomie a kufr, který se opravdu používá, ne jen chválí v brožuře. Pro rodinu je to důležitější než dekorativní prvky výbavy.
Bezpečnost se také vyvíjela. V roce 2018 se standardem stal paket TSS-P, který zahrnoval PCS s detekcí chodců, Lane Departure Alert with Steering Assist, Automatic High Beams a Dynamic Radar Cruise Control. Pro trh ojetin je to výrazné plus, pokud chcete základní sadu aktivních systémů bez příplatků.
Zároveň se hodnocení bezpečnosti liší podle roku a konkrétní konfigurace světlometů. U části verzí pro rok 2018 bylo hodnocení silnější, zatímco rané roky 2013 měly slabší výsledky v některých crash scénářích.
Každodenní provoz
V běžném ježdění je RAV4 pohodlná tím, že nevyžaduje zvykání. Posez je vysoký, výhled je docela dobrý, kufr velký a palivová nádrž o objemu 60,2 l u benzinových verzí dává slušný dojezd. U hybridu je nádrž menší — 56,0 l, ale spotřeba je nižší.
Podle oficiálních údajů benzinové verze spotřebují přibližně 9,8–10,7 l/100 km ve městě, 7,6–8,4 l/100 km na dálnici a 9,0–9,8 l/100 km v kombinovaném cyklu podle pohonu a výbavy. Hybrid má oficiálně 6,9–7,8 l/100 km podle roku a cyklu. V reálném životě spotřebu výrazně ovlivňují pneumatiky, klima i styl jízdy.
Poloměr otáčení 10,6 m na 17" kolech a 11,2 m na 18" — není rekordní, ale pro město dostačující. Liší se i tažení přívěsu: od 680 kg u základních benzinových verzí až po 1 315 kg u Adventure AWD; u hybridů — do 794 kg.
Silné a slabé stránky
| Plusy | Mínusy |
|---|---|
| Prostorný interiér a velmi praktický kufr | Dynamika bez rezervy, předjíždění se mu nechce |
| Jednoduchá a srozumitelná technika | Hluk pneumatik a větru na dálnici |
| Hybrid je ve městě úspornější | Rané ročníky 2013–2014 měly stížnosti na práci převodovky |
| Silná bezpečnostní výbava v roce 2018 | Na 18" kolech je podvozek tvrdší |
| Hodně originálních doplňků | Existuje důležitá svolávací akce na baterii u části aut |
Z pohledu majitele je hlavní výhodou RAV4 předvídatelnost. Auto vás nenutí se neustále přizpůsobovat jeho charakteru. Pokud ale čekáte tichý interiér, zábavu nebo velmi měkký podvozek, je lepší se dívat po jiných modelech.
Zvlášť je potřeba pamatovat na raná auta z let 2013–2014: objevovaly se stížnosti na prodlevy mezi stupni, chvění hydrodynamického měniče a hledání převodu do kopce. Neznamená to, že každý kus je problémový, ale diagnostika před koupí je tady povinná.
Tuning a doplňky
U této generace je silná ne tak tuningová, jako spíše doplňková základna. Toyota nabízela příčníky na ližiny, running boards, zástěrky, koberečky do kufru, cargo tray, cargo net hammock, ochranu prahu a nárazníku, remote engine starter. Pro praktického majitele je to cennější než dekorativní úpravy.
Pokud se podíváme na změny, které dávají skutečný smysl, nejde o „bodykit“, ale o užitečné věci: organizaci zavazadel, ochranu laku, příčníky pro box a drobné dovybavení. Pro ty, kdo plánují používat auto jako rodinný vůz, je právě takový přístup nejrozumnější. Více najdete ve výběru pro RAV4.
Závěr
Toyota RAV4 2013–2018 je praktický crossover pro ty, kteří potřebují prostor, velký kufr a klidný provoz bez zbytečných překvapení. Benzinová verze se hodí pro ty, kdo chtějí jednoduchou techniku, a hybrid pro ty, kdo hodně jezdí po městě a jsou ochotni zaplatit na začátku víc za nižší spotřebu paliva.
Pokud potřebujete svižnou dynamiku, ticho ve vyšších rychlostech nebo měkký podvozek, RAV4 vás nepřesvědčí. Jako rodinný crossover s dobrou zůstatkovou hodnotou, širokým výběrem verzí a srozumitelnou logikou vlastnictví ale působí velmi přesvědčivě. Před koupí se vyplatí prověřit historii konkrétního auta, stav převodovky u raných benzinových verzí a dostupnost svolávacích akcí.
| ✔ | U RAV4 této generace je velký interiér a opravdu prostorný zavazadelník, takže je praktický pro rodinu, cesty s dětmi i převážení věcí. Praktickost je tu důležitější než okázalost. |
| ✔ | Technika je poměrně jednoduchá a srozumitelná: v benzínových verzích je použit 2,5litrový motor s 6stupňovým automatem, bez složitých řešení. To usnadňuje každodenní provoz i údržbu. |
| ✔ | Hybridní verze je v městském režimu znatelně úspornější, zejména v kolonách a na krátkých jízdách. Pro ty, kdo jezdí po městě hodně, je to praktická výhoda. |
| ✔ | V roce 2018 se standardem stal paket TSS-P s PCS, hlídáním jízdního pruhu, automatickým dálkovým světlem a adaptivním tempomatem. Na trhu ojetin je to silný argument ve prospěch pozdních vozů. |
| ✔ | Pro model je k dispozici velké množství originálního příslušenství, včetně příčných nosníků, koberců do zavazadlového prostoru, ochrany prahů a nárazníku. To pomáhá přizpůsobit auto každodenním potřebám bez složitého tuningu. |
| ✘ | Dynamika u RAV4 je klidná, bez rezervy na prudké zrychlení, takže předjíždění jde spíš neochotně. Pokud potřebujete svižnou reakci na plyn, může tohle auto zklamat. |
| ✘ | Na dálnici je dobře slyšet hluk pneumatik a větru, takže interiér nelze označit za tichý. Je to zvlášť patrné při vyšší rychlosti. |
| ✘ | První benzínové vozy z let 2013–2014 měly stížnosti na pauzy mezi převody, cukání hydrodynamického měniče a hledání převodu v kopcích. Před koupí je třeba tyto verze kontrolovat obzvlášť pečlivě. |
| ✘ | Na 18palcových kolech je podvozek tvrdší, což snižuje komfort na nerovnostech. Nastavení podvozku tedy nejsou vždy stejně pohodlná pro všechny verze. |







