Nissan X-Trail T32/Rogue 2014–2021 — je praktický rodinný crossover, který nebere emocemi, ale každodenní logikou: prostorná druhá řada, velký kufr, pohodlné nastupování, slušná světlá výška a klidný projev ve městě i na dálnici. Hlavní poznámka pro kupujícího je jednoduchá: americký Rogue 2021 je už nová generace, takže se pod jedním názvem na trhu často skrývají různé vozy.
Stručně: tenhle model sedí lidem, kteří potřebují jedno auto na všechno — práce, děti, výlety za město, zimní cesty, kufry i kočárek. Méně se hodí pro ty, kdo čekají svižnou akceleraci, těžký terén nebo chtějí tahat přívěs bez znatelných omezení.
Model a jeho místo na trhu
X-Trail T32 se trefil do segmentu rodinných crossoverů ne designem, ale praktičností. Je to auto pro lidi, pro které je důležitý široký zadní prostor kabiny, velké páté dveře, snadné nastupování pro děti i rodiče a slušná kapacita bez přechodu do větší a dražší třídy.
Jeho silná stránka je univerzálnost. Každý den je pohodlný ve městě, na dálnici neunavuje a pohon všech kol se světlou výškou dávají rezervu na zimu, dvůr, šotolinu i chalupu. Není to ale crossover na zábavné ježdění: řízení je tu o předvídatelnosti, ne o adrenalinu.
Generace a historie modelu
X-Trail T32 je třetí generace modelu, která se globálně prodávala od roku 2013 do 2022. Pro USA byl blízkým příbuzným Rogue 2014–2020 a právě tyto vozy se nejčastěji berou jako jedna rodina s T32.
V roce 2021 už Rogue pro americký trh přešel na novou generaci. Proto označení „T32/Rogue 2021“ vyžaduje upřesnění: pokud jde o X-Trail z Japonska, může to být stále T32, ale pokud je to Rogue z USA — je to už jiná karoserie, jiné rozměry a jiný motor. Japonský X-Trail T32 měl také verze se dvěma nebo třemi řadami sedadel podle konfigurace.
Motory a převodovky
U motorů vše závisí na trhu. V USA jsou nejběžnější benzínové Rogue 2014–2020 s atmosférickým 2,5l motorem o výkonu 170 k.с., a také hybridní verze 2017–2020. Pro japonský X-Trail T32 byl základem 2,0l MR20DD o 147 k.с., navíc existoval hybrid s elektromotorem. Rogue 2021 pro USA už dostal jiný 2,5l motor o 181 k.с.
| Verze | Motor | Výkon | Točivý moment | Převodovka | Pohon |
|---|---|---|---|---|---|
| Rogue 2014–2020 | 2,5 l benzín | 170 k.с. | 237 N·m | variátor | přední nebo všech kol |
| Hybridní Rogue 2017–2020 | 2,0 l benzín + elektromotor | 176 k.с. celkem | 195 N·m motor | variátor | přední nebo všech kol |
| X-Trail T32 | 2,0 l MR20DD | 147 k.с. | 207 N·m | variátor | 2WD nebo 4WD |
| X-Trail T32 hybrid | 2,0 l + elektromotor RM31 | 147 k.с. motor + 41 k.с. elektromotor | 207 N·m motor + 160 N·m elektromotor | variátor | 2WD nebo 4WD |
| Rogue 2021 | 2,5 l benzín | 181 k.с. | 246 N·m | variátor | přední nebo všech kol |
Klíčovým společným znakem celé rodiny je variátor. Právě proto je u ojetiny historie servisu převodovky, pocit z jízdy a absence škubání důležitější než lesk interiéru nebo čerstvá vrstva leštěnky na karoserii. Pokud se díváte po hybridu, vyplatí se zvlášť prověřit stav baterie a funkci celého systému, ale základní logika výběru je stejná: technika je důležitější než dekor.
Karoserie, rozměry a podvozek
Pocitově to není malý městský crossover. Rozvor 2705 mm dává slušnou rezervu místa pro druhou řadu a samotná karoserie T32 je poměrně vysoká a praktická. U japonského X-Trail T32 byla světlá výška 200–205 mm podle verze, což je pro rodinné auto opravdu užitečné v zimě i na rozbitém povrchu.
| Parametr | X-Trail T32 | Rogue 2018–2020 | Rogue 2021 |
|---|---|---|---|
| Rozvor | 2705 mm | 2705 mm | 2705 mm |
| Rozměry | 4690 × 1820 × 1730 mm | — | 4648 × 1839 × 1689 mm |
| Světlá výška | 200–205 mm | — | — |
| Kufr se zvednutou druhou řadou | závisí na konfiguraci | 1113 l | 1034 l |
| Kufr se sklopenou druhou řadou | závisí na konfiguraci | 1982 l | 2064 l |
| Palivová nádrž | — | 54,9 l | — |
Podvozkově je to auto na klidné každodenní tempo. Nevybízí k ostré jízdě, zato nabízí pohodlné nastupování, dobrou přehlednost a slušnou stabilitu na dálnici. Pohon všech kol a světlá výška z něj dělají vhodného parťáka do sněhu a na rozbitou cestu, ale nepromění ho v auto do těžkého terénu.
Interiér, komfort a bezpečnost
Interiér X-Trail T32/Rogue je silný hlavně v běžném životě. Je tu pohodlný vyšší posed, slušná nabídka místa, velký otvor kufru a povedená organizace podlahy zavazadelníku s přepážkami a úrovněmi. Pro rodinu je to důležitější než efektní palubní deska: kočárek, tašky, dětské věci i drobný každodenní náklad se tu ukládají bez neustálého boje o prostor.
Výbava bezpečnosti je na třídu také dobrá: automatické brzdění, upozornění na opuštění jízdního pruhu, hlídání mrtvých úhlů, upozornění na příčný provoz za vozem, zadní kamera, asistent rozjezdu do kopce a u dražších verzí ještě 360° kamera a pokročilejší asistenti jízdy. Je jen potřeba pamatovat, že výbava se výrazně liší podle roku, trhu a výbavy.
Každodenní provoz
V reálném životě benzínové verze této rodiny obvykle ukazují zhruba 9,3–9,7 l na 100 km v kombinovaném režimu, tedy o něco skromněji, než slibují reklamní čísla. Na crossover této velikosti je to normální hodnota. Hybridní provedení jsou úspornější, ale jsou vzácnější a technicky složitější, takže je důležitá nejen spotřeba, ale i dobrý technický stav konkrétního kusu.
Pro každodenní rutinu je model pohodlný: snadno naložíte nákupy, dětské věci, kufry, vyrazíte na delší cestu nebo na chalupu. Zároveň to ale není nejlepší volba na tahání: u Rogue 2018–2020 byl oficiální limit jen 500 kg. Před koupí ojetiny se vyplatí zkontrolovat historii variátoru, chování převodovky za studena, chyby v elektronice, stav multimédií u 2021 a celkový stav pohonu všech kol, pokud ho potřebujete.
Silné a slabé stránky
Tenhle model nemá výrazný wow efekt, zato má to, co oceníte po měsíci vlastnictví: prostor, srozumitelnou ergonomii, slušný komfort a pocit, že auto nepřekáží v životě. Právě proto X-Trail T32/Rogue často rodinám vyhovuje v provozu víc než na fotkách.
| Plusy | Mínusy | Co to znamená v praxi |
|---|---|---|
| Prostorný interiér a velký kufr | Nejživější dynamika to není | S dětmi a věcmi je to pohodlné, ale předjíždění je lepší plánovat v klidu |
| Pohodlný posed a dobrý výhled | Variátor vyžaduje pečlivou kontrolu | Na každý den je auto jednoduché, ale kupovat je dobré jen s historií servisu |
| Pohon všech kol a užitečná světlá výška | Není stavěný na těžký terén | Sníh, dvůr, chalupa, šotolina — ano; vážné bahno — ne |
| Dobrý balík bezpečnostních systémů | U starších aut se občas objevují drobné elektronické závady | V běžném provozu je to plus, ale před koupí je potřeba pořádná diagnostika |
| Slušná reálná spotřeba na třídu | Město často zkazí hezká katalogová čísla | U benzínových verzí je lepší počítat s 9 a něco litry, ne s brožurou |
Komu sedne nejvíc: rodinám, lidem s aktivním každodenním režimem, těm, kdo často vozí zavazadla a chtějí klidný univerzální crossover. Komu sedne méně: těm, kdo hledají ostré řízení, často tahají něco těžkého nebo nejsou připraveni pečlivě vybírat dobrý kus podle převodovky a elektroniky.
Tuning a příslušenství
U X-Trail T32/Rogue není smysl v dekorativním tuningu, ale ve věcech, které reálně usnadňují život. U tohoto modelu rychle dostávají zabrat podlaha kabiny, zavazadlový prostor a hrana zadního nárazníku, takže praktické doplňky tu dávají mnohem větší smysl než chrom jen pro efekt. Pokud auto slouží jako rodinné, na prvních místech bývají rohože, ochrana hrany kufru, potahy a řešení pro převoz věcí na střeše.
Pokud skládáte sadu od nuly, logika je jednoduchá: nejdřív ochrana podlahy a zavazadlového prostoru, pak ochrana nakládací hrany a teprve potom střešní přepravní řešení a drobnosti zvenku. U tohoto modelu to přinese víc užitku než jakákoli dekorativní paráda.
Na co se podívat pro tento model
- Všechny doplňky pro X-Trail T32/Rogue — když potřebujete sestavit praktický set pro rodinu, výlety a každodenní provoz bez náhodných nákupů.
- Rohože — první nákup pro auto, které denně jezdí ve městě, vozí děti a pořád řeší špinavé boty, sníh a vodu.
- Kryt zadního nárazníku — chrání hranu před škrábanci, když se do kufru neustále ukládají tašky, kočárek, koloběžka nebo nářadí.
Závěr
Nissan X-Trail T32/Rogue je silná volba pro ty, kdo chtějí klidný rodinný crossover bez okázalosti. Neberou ho kvůli charakteru, ale kvůli prostoru, každodennímu komfortu, slušné bezpečnosti a univerzálnosti na každý den.
Je ale potřeba ho kupovat s chladnou hlavou: jasně rozlišit T32 a americký Rogue 2021, pečlivě prověřit variátor a nečekat od modelu to, k čemu nebyl stvořen. Je to ten typ auta, které se nejlépe ukáže ne v reklamním spotu, ale v každodenním životě.
Výhody a nevýhody
Prostorný interiér a velký kufr: v modelu se pohodlně vozí děti, kočárek, nákupy i věci na cesty bez neustálého boje o místo.
Pohodlné sezení a dobrý výhled: vyšší posez a velký otvor zavazadlového prostoru usnadňují každodenní používání ve městě i při parkování.
Užitečná světlá výška a pohon všech kol: auto se dobře cítí v zimě, na dvoře, na polní cestě i na chalupě, i když bez ambicí na tvrdý off-road.
Dobrá výbava bezpečnostních systémů: v mnoha verzích je automatické brzdění, hlídání jízdního pruhu, mrtvých úhlů a zadní kamera.
Běžná reálná spotřeba paliva na danou třídu: benzínové verze se ve smíšeném provozu obvykle vejdou přibližně do 9,3–9,7 l/100 km.
Nejživější dynamika to není: auto je naladěné na klidné tempo, takže předjíždění a prudší zrychlení je lepší plánovat dopředu.
Variátor vyžaduje pečlivou kontrolu: při koupi jsou důležité servisní historie, chování převodovky za studena a absence cukání.
Není určen do těžkého terénu: sníh a rozbité cesty zvládne, ale vážné bahno nebo extrémní podmínky už ne.
U starších aut se objevují drobné elektronické závady: před koupí je potřeba pořádná diagnostika, zejména pokud je výbava bohatá.









