
Recenze Audi A4 B9: střídmý business sedan bez zbytečného patosu

Audi A4 B9 je sedan pro ty, kteří potřebují kompaktní, tichý a srozumitelný vůz na každý den, ne okázalý statusový atribut. Dobře v něm funguje kombinace stability na dálnici, slušné praktičnosti a nabídky motorů bez vyloženě nepovedených extrémů — pokud zvolíte verzi podle svých potřeb.
Nejlépe A4 B9 sedí lidem, kteří hodně jezdí po městě i mimo něj, oceňují odhlučnění, pečlivou ergonomii a nechtějí tvrdý sportovní charakter. Není to nejlepší volba na rozbité silnice, vysoké obrubníky ani pro ty, kdo hledají co nejživější řízení ve stylu BMW 3 Series.
Model a jeho místo na trhu
A4 B9 stojí uprostřed třídy německých business sedanů: přímými konkurenty jsou BMW 3 Series a Mercedes C-Class. Jeho charakter je ale jiný. Zatímco BMW je víc o řidičském nadšení a Mercedes často sází na efekt v interiéru, Audi v této generaci boduje střídmostí, kvalitou jízdy a velmi dospělým chováním na dálnici.
Právě proto si model často vybírají jako univerzální auto: do práce, na cesty, pro rodinné potřeby i pro klidný firemní park. Sedan má kufr o objemu 460 litrů, pětimístný interiér a dostatečnou rezervu komfortu, aby neunavoval na dlouhých trasách.
Generace a historie modelu
Generace B9 přišla v roce 2015 a v roce 2019 prošel model výraznou modernizací, která se často označuje jako B9.5. Výroba této generace trvala do roku 2024. Pro kupujícího je to důležité, protože předfacelift a facelift se znatelně liší přídí, světly, multimédii a částečně i logikou výbavy.
Po modernizaci dostala A4 modernější vzhled a dotykový centrální displej MMI s úhlopříčkou 10,1 palce. Část motorů po faceliftu přešla na 12V mild-hybridní systém, což přidalo plynulost v každodenním provozu a trochu pomohlo se spotřebou paliva.
Motory a převodovky
Nabídka motorů u A4 B9 se lišila podle trhu a roku výroby, proto je potřeba dívat se ne na název verze, ale na konkrétní objem, výkon a pohon. Pro sedan byly nejtypičtější 2,0litrové benzínové a naftové varianty. Ve většině verzí se používala 7stupňová robotizovaná převodovka S tronic a pohon všech kol quattro dostávaly výkonnější benzínové verze a část naftových provedení.
| Verze | Motor | Výkon a točivý moment | Pohon a převodovka |
|---|---|---|---|
| 35 TFSI | 1 984 cm³ benzín | 150 k, 270 N·m | pohon předních kol, 7stupňová S tronic |
| 40 TFSI | 1 984 cm³ benzín | 190 k, 320 N·m | pohon předních kol, 7stupňová S tronic |
| 45 TFSI quattro | 1 984 cm³ benzín | 245 k, 370 N·m | pohon všech kol quattro ultra, 7stupňová S tronic |
| 35 TDI | 1 968 cm³ дизель | 163 k, 380 N·m | pohon předních kol, 7stupňová S tronic |
| 40 TDI quattro | 1 968 cm³ дизель | 190 k, 400 N·m | pohon všech kol quattro, 7stupňová S tronic |
Pokud chcete nejracionálnější volbu na každý den, 35 TDI a 40 TDI vypadají velmi přesvědčivě. Pokud chcete tišší chod ve městě a lepší reakce bez dieselových specifik, 40 TFSI je jeden z nejpovedenějších kompromisů. 45 TFSI quattro je už spíš pro ty, pro které je důležitý zátah a výkonová rezerva, ale počítejte s vyšší spotřebou a dražším provozem.
Karoserie, rozměry a podvozek
Sedan A4 B9 má délku 4 762 mm, šířku 1 847 mm bez zrcátek, výšku 1 431 mm a rozvor 2 820 mm. Je to velikost, ve které se auto na dálnici už cítí dospěle, ale ve městě ještě neobtěžuje. Oficiální průměr otáčení je 11,6 m, tedy manévrovatelnost je v této třídě zcela normální.
Podvozkově je A4 B9 silná hlavně vyvážeností. Vpředu i vzadu je pětiprvkové zavěšení, řízení je elektromechanické a celkový dojem z auta je kompaktnost bez zbytečné tvrdosti. Důležitá nuance: v dostupných oficiálních údajích pro standardní sedan není samostatně uvedena světlá výška, takže na špatné cesty je lepší nespoléhat na odhady a vůz ověřit v praxi.
| Parametr | Hodnota |
|---|---|
| Období výroby | 2015–2024, modernizace v roce 2019 |
| Délka | 4 762 mm |
| Šířka bez zrcátek | 1 847 mm |
| Výška | 1 431 mm |
| Rozvor | 2 820 mm |
| Zavazadlový prostor | 460 l |
| Poloměr otáčení | 11,6 m |
| Zavěšení | pětiprvkové vpředu i vzadu |
| Zatížení střechy | až 90 kg |
| Tažení s brzdami | přibližně 1 700–1 900 kg podle verze |
| Světlá výška | v otevřených oficiálních údajích pro standardní sedan není uvedena |
Interiér, komfort a bezpečnost
Interiér A4 B9 se nesnaží ohromovat dekorem, zato dobře stárne. Posez je pohodlný, výhled je slušný, materiály v povedených výbavách působí draze a bez křiklavých řešení. Po faceliftu jsou multimédia modernější, ale přesun části funkcí do dotykového ovládání nesedl každému.
V komfortu jsou silné stránky modelu odhlučnění a klid ve vyšších rychlostech. Z hlediska bezpečnosti je dobrý už základ: aktivní kapota, osm airbagů, systémy preventivního brzdění, kontrola pozornosti řidiče, stabilizace. V dražších nebo paketových výbavách jsou k dispozici adaptivní tempomat, udržování v jízdním pruhu, hlídání mrtvého úhlu, kamerový systém 360° a automatické parkování.
Každodenní provoz
Ve městě je A4 B9 příjemná tím, že za volantem nepůsobí velká, a na dálnici se ukáže ještě lépe: auto tiše drží tempo, není nervózní při změnách pruhů a nenutí neustále korigovat volantem. Kufr o objemu 460 l stačí na kufry, dětské věci i týdenní nákupy, i když tvar sedanu je přece jen méně univerzální než u Avant.
Z hlediska nákladů vše závisí na motoru, pohonu a kolech. Naftové verze bývají v reálném provozu obvykle nejúspornější a benzínové 40 TFSI nejvyváženější z pohledu ticha a dynamiky. Na trhu ojetin se vyplatí pečlivě prověřit plynulost S tronic bez cukání, stav chladicí pumpy, elektroinstalaci, multimédia a případnou spotřebu oleje u některých 2,0 TFSI.
Silné a slabé stránky
U majitele A4 B9 obvykle nevyvolává výrazné emoce ani v plusu, ani v mínusu — a právě v tom je její podstata. Je to auto, které každý den dobře odvádí svou práci, ale vyžaduje pozorný výběr výbavy a stavu.
| Plusy | Mínusy |
|---|---|
| Velmi povedený balans komfortu, ticha a směrové stability | V řízení není tak zábavná jako někteří konkurenti |
| Silné 2,0litrové diesely a povedené benzínové verze pro každodenní jízdu | Část potřebných prvků je dostupná jen v paketech nebo ve dražších výbavách |
| Praktický kufr 460 l a dobrá použitelnost pro rodinné potřeby | Sedan nemá rád špatné silnice a vysoké nerovnosti |
| Kvalitní interiér, který nevypadá unaveně příliš rychle | Slabiny ojetin: multimédia, elektrika, pumpa, někdy S tronic |
| Dávají smysl praktické úpravy a doplňky | Po nepovedeném „stylingu“ lze snadno ztratit hlavní přednost modelu — střídmost |
Stručně: A4 B9 sedí tomu, kdo chce vyzrálý a tichý sedan na každý den. Pokud ale potřebujete emoce, velkou rezervu světlé výšky nebo maximální jednoduchost servisu, tento model se do zadání nemusí trefit.
Tuning a doplňky
Pro A4 B9 je nejrozumnější tuning ne okázalý, ale praktický. Toto auto dobře reaguje na pečlivé úpravy: ochranu míst, která se rychle špiní nebo odírají, drobné prvky do kufru, interiéru i na karoserii. Agresivní bodykit nebo příliš velká kola nepřinášejí vždy užitek: auto ztrácí komfort a může působit levněji než v továrním stylu.
Pokud hledáte výběr pro každodenní provoz, dává smysl začít základními věcmi a teprve potom řešit vnější dekor nebo aerodynamické prvky.
Co si pro tento model prohlédnout
- všechny doplňky pro Audi A4 B9 — praktické, když potřebujete rychle odfiltrovat nekompatibilní položky a podívat se na celý balík řešení přímo pro karoserii B9.
- vložka do kufru — užitečná pro sedan s kufrem 460 l, zvlášť pokud často vozíte kufry, nářadí nebo dětské věci.
- zástěrky — snižují znečištění prahů a spodní části dveří, což je znát při každodenním ježdění po dálnici i v období mezi sezónami.
Závěr
Audi A4 B9 je velmi silná volba pro ty, kdo potřebují střídmý business sedan bez zbytečného patosu, s dobrým odhlučněním, rozumnou praktičností a širokým výběrem motorů. Nejlépe se ukáže jako každodenní auto do města i na dálnici, ne jako sportovní hračka nebo vůz na špatné cesty.
Při správné volbě verze A4 B9 nabídne přesně to, pro co je ceněná: klid, přesnost a pocit poctivě postaveného auta. Tento materiál vychází z reálné zkušenosti s výběrem, praxe a skutečných scénářů používání, takže hlavní závěr je jednoduchý: ve svém formátu je to jeden z nejvyváženějších modelů, pokud se nehoníte za zbytečným leskem a správně si zvolíte konfiguraci podle sebe.
| ✔ | Dobře spojuje komfort, ticho a směrovou stabilitu, takže se hodí pro každodenní jízdy i dlouhé dálniční trasy. Ve vyšší rychlosti se auto chová klidně a nevyžaduje neustálé korigování volantem. |
| ✔ | Řada 2,0litrových dieselů a benzinových verzí působí dobře pro různé scénáře používání. Zejména 35 TDI, 40 TDI a 40 TFSI autor popisuje jako nejrozumnější varianty. |
| ✔ | Praktický zavazadlový prostor o objemu 460 l a pětimístný interiér dělají z modelu vhodné auto pro rodinné úkoly, cesty i týdenní nákupy. Formát sedanu je zde ještě ne příliš rozměrný do města. |
| ✔ | Interiér působí kvalitně a nepůsobí unaveně příliš rychle. Po faceliftu je multimédia modernější a povedené zpracování zachovává dojem dospělého vozu. |
| ✔ | Základní bezpečnostní výbava je už poměrně bohatá: nechybí aktivní kapota, osm airbagů, preventivní brzdění, sledování pozornosti řidiče a stabilizace. Ve vyšších výbavách jsou k dispozici užitečné prvky jako adaptivní tempomat a kamery s výhledem do okolí. |
| ✘ | Vůz nedává takové vzrušení z řízení jako někteří konkurenti a není určen pro ty, kdo hledají ostré řízení nebo sportovní pocity. Jeho povaha je spíše klidná a vyvážená. |
| ✘ | Sedan se špatně hodí na rozbité silnice, vysoké obrubníky a velké nerovnosti. V článku je přímo uvedeno, že pro špatné cesty je lepší nespoléhat na domněnky ohledně světlé výšky. |
| ✘ | Část potřebné výbavy je k dispozici jen v balíčcích nebo ve vyšších výbavách. Při koupi tak lze snadno získat vůz bez funkcí, které jsou pro vás důležité. |
| ✘ | U ojetých aut jsou typická slabá místa: multimédia, elektrika, vodní pumpa chlazení a u některých 2,0 TFSI také spotřeba oleje. Zároveň se doporučuje pečlivě zkontrolovat, zda S tronic pracuje bez škubání. |






