Hyundai Ioniq 3 a Kia EV2 — dva městské elektromobily se stejnými bateriemi (42,2 a 61 kWh), stejným točivým momentem 250 N·m a prakticky stejným nabíjením, ale Ioniq 3 dojede dál (až 344 a 496 km WLTP proti 317 a 453 km), zatímco EV2 je kratší, vyšší a na startu levnější: v Německu EV2 stojí od 26 600 €, Ioniq 3 — od 28 950 €. Hyundai montuje Ioniq 3 v tureckém Izmitu, Kia vyrábí EV2 ve slovenské Žilině.
Obsah
- Co zvolit
- Proč jsou si příbuzné
- Srovnávací tabulka
- Rozměry a zavazadlový prostor
- Dojezd a nabíjení
- Cena, výroba a termíny
- Komu co bude vyhovovat
- Příslušenství
Co zvolit: Ioniq 3 nebo EV2 — krátká odpověď
Ioniq 3 — volba pro ty, pro které je důležitý dojezd, kufr a aerodynamika: součinitel odporu 0,263, rozvor 2 680 mm, objem zavazadelníku 441 l včetně prostoru pod podlahou. Kia EV2 — pro ty, kdo hledají nejdostupnější vstup do korejského elektromobilu a mají rádi vyšší posez: délka 4,06 m, výška 1 575 mm, je dostupná verze Light za 26 600 € a běžná pětimístná Air za 28 990 €. Probereme to postupně na základě tiskových zpráv Hyundai Motor Europe, Hyundai Deutschland, Kia Deutschland a polské technické stránky Kia.
Proč se Ioniq 3 a EV2 označují jako příbuzné
Hyundai Motor Europe představil Ioniq 3 20. dubna 2026 na Milan Design Week jako první Hyundai vyvinutý pro Evropu a Kia otevřela objednávky na EV2 v Německu v březnu 2026. Elektronický magazín electrive přímo označuje Ioniq 3 za „sesterský model“ EV2: stejná základní technologie v aerodynamičtější karoserii „Aero Hatch“. Společné je vidět na číslech: stejné baterie 42,2 a 61 kWh, pohon předních kol, točivý moment 250 N·m, 11 kW střídavého proudu v základu a 22 kW jako volitelná výbava, DC nabíjení 10–80 % za 29–30 minut.
O Kia EV2 jsme už psali, když šlo o koncept, — Koncept Kia EV2: co je známo; sériové auto už má konkrétní čísla, která zde porovnáváme. Liší se karoserie, posed, dojezd a výbavy, nikoli „vnitřnosti“.
Srovnávací tabulka Hyundai Ioniq 3 a Kia EV2
| Parametr | Hyundai Ioniq 3 | Kia EV2 |
|---|---|---|
| Karoserie | 5dveřový hatchback „Aero Hatch“, 5 míst | kompaktní crossover, 4 nebo 5 míst |
| Délka × šířka × výška | 4 155 × 1 800 × 1 505 mm (N Line — 4 170 mm) | 4 060 × 1 800 × 1 575 mm (GT-Line — 4 065 × 1 800 × 1 585 mm) |
| Rozvor | 2 680 mm | 2 565 mm |
| Zavazadlový prostor | 441 l (322 l + 119 l schránka pod podlahou) | 362 l (až 403 l s posuvnou zadní lavicí ve 4místné verzi) + 15 l přední zavazadlový prostor (Earth, GT-Line) |
| Pohotovostní hmotnost | 1 550–1 580 kg | 1 540–1 590 kg |
| Baterie | 42,2 a 61 kWh | 42,2 kWh (LFP) a 61 kWh (NMC) |
| Výkon, malá baterie | 107,8 kW (147 k) | cca 108 kW (146 k) |
| Výkon, velká baterie | 99,5 kW (135 k) | 99,5 kW (135 k) |
| Točivý moment | 250 N·m | 250 N·m |
| Maximální rychlost | 170 km/h | 161 km/h |
| 0–100 km/h | 9,0 s (42,2 kWh), 9,6 s (61 kWh) | 8,5–8,7 s (42,2 kWh), 9,5–9,7 s (61 kWh) |
| Dojezd WLTP | až 344 km a až 496 km | až 317 km a až 453 km |
| DC nabíjení | až 119 / 110 kW; 10–80 % za ≈29 / 30 min | až 118 kW; 10–80 % za 29 / 30 min |
| AC nabíjení | 11 kW, volitelně 22 kW | 11 kW, volitelně 22 kW |
| Multimédia | Pleos Connect na Android Automotive, obrazovka 12,9 nebo 14,6″ | ve verzi Light — ccNC Lite s bezdrátovými Apple CarPlay a Android Auto |
| Továrna | Hyundai Motor Türkiye, İzmit | Kia, Žilina (Slovensko) |
| Cena v Německu od | 28 950 € | 26 600 € |
Čísla jsou z tiskových zpráv Hyundai Motor Europe, Hyundai Deutschland a Kia Deutschland a z polské technické stránky Kia; kde se zdroje rozcházejí, je to uvedeno v textu. Hyundai dodává, že hodnoty spotřeby energie a dynamiky ještě závisí na finální homologaci.
Který elektromobil je prostornější
Ioniq 3 je delší o 95 mm (4 155 proti 4 060 mm), nižší o 70 mm (1 505 proti 1 575 mm) a má o 115 mm delší rozvor (2 680 proti 2 565 mm); šířka je u obou stejná — 1 800 mm. Hyundai zdůrazňuje dlouhý rozvor a rovnou podlahu, zatímco EV2 těží z výšky: posed je v něm vyšší. Je to i otázka zvyku — v Ioniq 3 se sedí jako v hatchbacku, v EV2 jako v malém crossoveru.
Zavazadlový prostor má Ioniq 3 větší: 441 l, z toho 322 l tvoří hlavní část a 119 l „Megabox“ pod podlahou. Kia EV2 v pětimístné verzi nabídne 362 l; ve čtyřmístné s posuvnou zadní lavicí se objem mění od 362 do 403 l podle polohy lavice. Naopak EV2 má 15 l přední zavazadlový prostor pod kapotou ve verzích Earth a GT-Line — akorát na nabíjecí kabel. Verze Light je čtyřmístná s pevnou lavicí; pět míst je k dispozici od výbavy Air.
Který model dojede dál a nabíjí se rychleji
Výkony se téměř shodují: ve verzi s malou baterií obě dosahují 107–108 kW (146–147 k), ve verzi s velkou pak 99,5 kW (135 k). Rozdíl je v dojezdu. Podle Hyundai Motor Europe ujede Ioniq 3 až 344 km na baterii 42,2 kWh a až 496 km na 61 kWh (v německé a italské tiskové zprávě má Long Range 497 km; jde o projektované hodnoty do finální homologace). U Kia EV2 podle polské stránky Kia činí kombinovaný dojezd 308–317 km ve verzi 42,2 kWh a až 453 km ve verzi 61 kWh; přesná hodnota závisí na kolech a výbavě (podle německého konfigurátoru má GT-Line s 19″ koly 413 km).
Vysvětlení je v aerodynamice a spotřebě. Podle německé tiskové zprávy spotřebuje Ioniq 3 s malou baterií 14,1–14,4 kWh/100 km oproti 15,1–15,5 kWh/100 km u EV2 podle údajů Kia. Nabíjení je u obou téměř stejné: DC až 118–119 kW u malé baterie a 110 kW u velké u Hyundai, 10–80 % za 29–30 minut; střídavý proud — 11 kW v základu a 22 kW za příplatek. Ioniq 3 navíc nabízí funkci V2L — napájení externích zařízení z baterie; u EV2 to v námi shromážděných zdrojích potvrzené není.
Zrychlení v městském tempu je prakticky stejné — zhruba 9–10 sekund na 100 km/h. Maximální rychlost je 170 km/h u Ioniq 3 proti 161 km/h u EV2. Do města i na dálnici do 120 km/h to u obou stačí.
Kolik stojí Ioniq 3 a EV2 a kde se vyrábějí
V Německu startuje Kia EV2 od 26 600 € (Light, čtyři místa, ocelová kola s kryty); Air s baterií 42,2 kWh stojí 28 990 €, Air s 61 kWh — 33 490 €, Earth — od 31 290 €, GT-Line s 61 kWh — od 36 890 €. Hyundai Deutschland 2. září 2026 otevřel objednávky na Ioniq 3 s cenou od 28 950 €. To znamená, že pětimístná EV2 Air s malou baterií stojí téměř tolik co Ioniq 3 ve стартovní výbavě Select (o 40 € více) a skutečná úspora je jen u čtyřmístné Light. V Itálii startuje Ioniq 3 od 29 900 €, nejdražší N Line Launch Edition — 44 700 €. Ceny se liší podle trhu; zde jsou uvedena data pro Německo a Itálii, oficiální ceny pro Ukrajinu jsme nenašli.
- Ioniq 3 se vyrábí v Hyundai Motor Türkiye v İzmitu: podle electrive byla sériová výroba zahájena v srpnu 2026, na startu plánují až 30 000 aut ročně, uvedení na trh — v říjnu 2026.
- Kia EV2 se montuje v Žilině (Slovensko), vedle EV4. Německý harmonogram dodávek: od dubna — Air a Earth s baterií 42,2 kWh, od července — všechny verze s velkou baterií, od října — verze Light.
Komu bude vyhovovat Ioniq 3 a komu Kia EV2
Ioniq 3 — pro ty, kdo jezdí jak po městě, tak na meziměstských trasách: dojezd až 496 km, větší kufr, nižší karoserie a delší rozvor.. Pro mnohé jsou důležité i V2L a Pleos Connect s velkou obrazovkou a aktualizacemi over-the-air.
Kia EV2 — pro každodenní městské ježdění, kde není potřeba 400 km na jedno nabití: kompaktnější karoserie se snáz parkuje, vyšší posez je pohodlnější při nastupování a verze Light nebo Air za 26 600–28 990 € ponechá rozpočet na zimní pneumatiky a domácí nabíjecí stanici. Navíc je tu široká nabídka výbav: od Light po GT-Line s 19″ koly.
Všímejte si i zimy: u malé baterie EV2 má chemii LFP, která na mrazu citelněji ztrácí dojezd, takže pro ukrajinskou zimu je lepší zvažovat verze s velkou baterií nebo s předehřevem baterie pro nabíjení (podle italské tiskové zprávy se u Ioniq 3 objevuje od výbavy Trend; u EV2 je vyhřívání baterie od výbavy Air, podle electrive).
Jak je to s příslušenstvím pro Ioniq 3 a EV2
Pro Hyundai Ioniq 3 a Kia EV2 zatím v katalogu nejsou modelové koberce, zástěrky ani ofuky oken: auta teprve vstupují na trh a jejich rozměry se liší od předchozích modelů Hyundai a Kia. Z tohoto důvodu pomohou univerzální produkty: univerzální koberce, univerzální zástěrky proti blátu a silniční soli. Univerzální ofuky oken nemáme — pro jiné modely Hyundai a Kia se podívejte na ofuky oken Hyundai a ofuky oken Kia, a u těchto nových modelů vyčkejte na samostatné sady. Univerzální produkty nekopírují podlahu dokonale: před koupí koberec přiložte na místo pro nohy a u koberce s okrajem ponechte rezervu pro pedály.
Doručujeme přes Novou Poštu po celé Ukrajině.
Výhody a nevýhody
Ioniq 3: větší dojezd — až 344 a 496 km WLTP oproti 317 a 453 km u Kia EV2
Ioniq 3: zavazadlový prostor 441 l a rozvor 2 680 mm oproti 362 l a 2 565 mm u EV2
Ioniq 3: nízké Cx 0,263 a nižší oficiální spotřeba energie
Kia EV2: nižší startovací cena — od 26 600 € v Německu oproti 28 950 € u Ioniq 3
Kia EV2: vyšší posez a menší délka — snazší parkování ve městě
Ioniq 3: ve výchozí výbavě stojí na úrovni pětimístné EV2 Air, levnější verzi Light nemá
Ioniq 3: tisková zpráva uvádí dojezd jako projektovaný před homologací; chemie baterie není uvedena
Kia EV2: kratší dojezd a verze Light je čtyřmístná s pevnou lavicí
Oba modely: modelové příslušenství zatím není, oficiální ceny pro Ukrajinu výrobci neoznámili










