
Recenze BMW X3 G45 (2024–): nový crossover BMW bez růžových brýlí

BMW X3 G45 je čtvrtá generace X3, která přišla jako modelový rok 2025 s uvedením na trh ve IV. čtvrtletí 2024. Když se na to podíváme bez růžových brýlí, je to velmi silný univerzální crossover: standardní pohon všech kol, velký kufr, dobré bezpečnostní výsledky a dostatečně široká nabídka pro každodenní život i dlouhé cesty.
Zároveň má model i slabší místa. Interiér je více navázaný na obrazovky, části řidičů nevyhovuje logika ovládání klimatizace a u raných vozů už proběhly svolávací akce. Není to tedy „prémiovka bez otázek“, ale moderní BMW se svými plusy i kompromisy.
Model a jeho místo na trhu
X3 G45 stojí uprostřed segmentu středně velkých prémiových crossoverů. Jeho hlavní myšlenka je nabídnout jedno auto pro všechny scénáře: město, dálnici, zimu, rodinné výlety i aktivní řízení. Právě proto X3 často působí zajímavěji než konkurenti pro ty, kdo potřebují rovnováhu, ne jednu výraznou vlastnost.
Komu sedí: těm, kdo chtějí dynamický rodinný crossover bez přechodu do větší třídy X5. Komu moc ne: těm, kdo hledají co nejklidnější interiér s velkým množstvím fyzických tlačítek, nejměkčí podvozek nebo citelně luxusnější materiály.
Generace a historie modelu
X3 měla před G45 už tři generace: E83, F25 a G01. Současné BMW X3 G45 je čtvrtá generace modelu a jeho tržní start začal ve IV. čtvrtletí 2024. V podstatě jde o nástupce G01, ale s digitálnějším interiérem, přepracovanou karoserií a důrazem na benzinové motory se 48V mild-hybridem.
Pro kupujícího není důležité jen nové označení, ale charakter modelu. G45 nepřevrací recept X3, spíš ho vylepšuje: více elektroniky, lepší integrace asistentů a zachování typické myšlenky „crossover, který se příjemně řídí“.
Motory a převodovky
Na startu je pro část trhů X3 G45 nabízena ve dvou benzinových verzích, obě s 48V mild-hybridem, 8stupňovou převodovkou STEPTRONIC a pohonem všech kol xDrive. Základnější X3 30 xDrive má 2,0litrový řadový čtyřválec B48B20O2, a X3 M50 xDrive 3,0litrový řadový šestiválec B58B30M2. Podle trhu se složení nabídky může lišit, proto je potřeba vycházet z konkrétní specifikace vozu.
| Verze | Motor | Výkon a točivý moment | 0–100 km/h | Převodovka a pohon |
|---|---|---|---|---|
| X3 30 xDrive | 2,0 l, 4 válce, mild-hybrid 48 V | 190,2 k. s. a cca 400 N·m | 6,3 s | 8stupňová STEPTRONIC, xDrive |
| X3 M50 xDrive | 3,0 l, 6 válců, mild-hybrid 48 V | 293,1 k. s. a cca 580,3 N·m | 4,6 s | 8stupňová STEPTRONIC, xDrive |
| Parametr | X3 30 xDrive | X3 M50 xDrive |
|---|---|---|
| Průměrná spotřeba | 29 mpg combined, cca 8,1 l/100 km | 27 mpg combined, cca 8,7 l/100 km |
| Město / mimo město | 27 / 33 mpg, cca 8,7 / 7,1 l/100 km | 25 / 30 mpg, cca 9,4 / 7,8 l/100 km |
| Charakter | Racionální a dostatečně svižný | Rychlý, emotivní, ale dražší na provoz |
V reálné volbě působí 30 xDrive praktičtěji: tahu je dost, spotřeba je umírněnější a charakter zůstává živý. M50 xDrive je pro ty, kdo chtějí opravdu rychlý crossover a jsou ochotni smířit se s vyšší cenou, dražšími pneumatikami a méně úsporným provozem.
Karoserie, rozměry a podvozek
Rozměrově X3 G45 nepřekročila rámec pohodlné střední třídy: délka 4 755 mm, šířka 1 920 mm, výška 1 660 mm, rozvor 2 865 mm. To znamená, že ve městě ještě nepůsobí těžkopádně, ale už dává pocit plnohodnotného rodinného crossoveru.
Světlá výška u 30 xDrive je 216 mm, u M50 xDrive 212 mm. Podvozek je naladěný v duchu BMW: není „měkoučký“ ani vyloženě off-roadový, spíš s důrazem na kontrolu karoserie. Na zimu, rozbitý asfalt a mimoměstské trasy je to dostačující, ale jako auto na pravidelný terén je lepší X3 nevnímat.
| Parametr | X3 30 xDrive | X3 M50 xDrive |
|---|---|---|
| Rozměry | 4 755 × 1 920 × 1 660 mm | 4 755 × 1 920 × 1 660 mm |
| Rozvor | 2 865 mm | 2 865 mm |
| Světlá výška | 216 mm | 212 mm |
| Zavazadlový prostor | 570–1 700 l | 570–1 700 l |
| Palivová nádrž | 65 l | 65 l |
| Pohotovostní hmotnost | 1 894 kg | 2 057 kg |
| Pneumatiky | 245/50 R19 | 255/45 R20 vpředu, 285/40 R20 vzadu |
| Poloměr otáčení | 12,2 m | 12,2 m |
Interiér, komfort a bezpečnost
Interiér G45 působí moderně a tichým dojmem a sedadla i celkový komfort v každodenní jízdě jsou hodnoceny dobře. Problém je jinde: část základních úkonů se přesunula na obrazovku a právě to řadu majitelů rozčiluje. Nejvíc výtek míří na klimatizaci a celkové přetížení rozhraní, kdy jednoduché věci vyžadují více pozornosti, než by člověk chtěl.
Z hlediska bezpečnosti je výbava silná už v základu: čelní a boční airbagy, centrální airbag mezi řidičem a spolujezdcem, hlavové airbagy, kontrola tlaku v pneumatikách, stabilizace, varování před čelní srážkou, udržování v jízdním pruhu, hlídání mrtvých úhlů a parkovací asistent se zadní kamerou. U vozů vyrobených po dubnu 2025 získal model nejvyšší ocenění v nezávislých crash testech.
U raných kusů je vhodné zvlášť prověřit konkrétní VIN, protože se jich týkaly servisní kampaně. U čerstvého modelu je to běžná opatrnost, ne automatický důvod nákup odmítnout.
Každodenní provoz
V běžném životě je X3 G45 silná tam, kde mnoho konkurentů sklouzává do extrémů. Má velký kufr 570 l, normální pozici za volantem, dostatečnou světlou výšku a standardní pohon všech kol, takže se hodí stejně dobře do města, na dálnici, na zimní silnice i na rodinné cesty. Po sklopení opěradel dostaneme až 1 700 l — to je už reálná praktičnost, ne jen číslo v katalogu.
U spotřeby paliva nelze čekat zázraky. 30 xDrive působí ve své třídě zcela adekvátně a v některých raných recenzích majitelé uváděli zhruba 7,4 l na trase a 8,1 l ve městě, ale není to univerzální norma. M50 xDrive je znatelně zajímavější dynamikou, zato v každodenních výdajích na palivo a pneumatiky už nabízí méně kompromisů.
Pokud je potřeba tažné zařízení, pro některé verze je dostupné s tažnou kapacitou až 2 200 kg. Pro aktivní využití je to plus, zvlášť pokud je crossover brán jako univerzální auto na každý den.
Silné a slabé stránky
Z pohledu majitele je hlavní plus X3 G45 to, že nevyžaduje druhé auto „pro život“. Hlavní minus: část nových řešení v interiéru a ovládání funkcí není vždy praktičtější než dřív, i když vypadá moderně.
| Co je dobré | Co to v praxi přináší | Co je slabší | Co to znamená pro majitele |
|---|---|---|---|
| Kufr 570–1 700 l | Pohodlné pro rodinu, cesty, kočárek, kufry i výbavu | Klimatizace a část funkcí v obrazovce | Je potřeba si zvyknout, za jízdy to nevyhovuje každému |
| Standardní pohon všech kol a dobrá světlá výška | Větší klid v zimě, na mokru a na horším povrchu | Ne všechny materiály v interiéru působí draze | Očekávání od prémiového interiéru mohou být vyšší než výsledek |
| Silné motory i v základnější verzi | 30 xDrive už není „lenoch“, a M50 je opravdu rychlá | U M50 jsou náklady na palivo a pneumatiky znatelně vyšší | Emoce ano, ale provoz je dražší |
| Silný balík bezpečnosti a asistentů | Méně únavy ve městě i na trase, vyšší pasivní bezpečnost | Rané série měly svolávací akce | Před koupí je potřeba prověřit historii servisních kampaní |
Tuning a příslušenství
U nového X3 G45 je nejrozumnější tuning nehonit hned dekorativní díly, ale pokrýt každodenní potřeby. V první řadě jde o ochranu interiéru a kufru, a teprve potom o exteriérové prvky. Pokud se chcete podívat, co je konkrétně pro G45 vůbec k dispozici, je dobré začít na stránce modelu BMW X3 G45.
Praktické minimum pro každodenní provoz obvykle vypadá takto: gumové koberečky do interiéru, vana do kufru a podle potřeby ochranné prvky na prahy a místa s největším opotřebením. Právě takové věci reálně pomáhají v každodenním používání.
Pokud je cílem změnit vzhled, ne praktičnost, je lepší postupovat střídmě. U tohoto modelu přebytek lišt a dekorativních doplňků rychle kazí dojem celistvosti, zatímco základní ochranné příslušenství funguje každý den.
Tabulka technických údajů
| Parametr | X3 30 xDrive | X3 M50 xDrive |
|---|---|---|
| Generace | G45, čtvrtá generace X3 | G45, čtvrtá generace X3 |
| Objem motoru | 2,0 l | 3,0 l |
| Výkon | 190,2 k. s. | 293,1 k. s. |
| Točivý moment | cca 400 N·m | cca 580,3 N·m |
| Pohon | xDrive | xDrive |
| Převodovka | 8stupňová STEPTRONIC | 8stupňová STEPTRONIC |
| Zrychlení 0–100 km/h | 6,3 s | 4,6 s |
| Zavazadlový prostor | 570–1 700 l | 570–1 700 l |
Závěr
BMW X3 G45 2024–rr. vypadá jako silná volba pro ty, kdo potřebují jeden moderní crossover na všechny situace: prostorný, rychlý, bezpečný a dostatečně pohodlný v každodenní rutině. Kupovat ho ale stojí za to s chladnou hlavou: prověřit konkrétní verzi, výbavu, datum výroby a svolávací akce a také si upřímně odpovědět, zda jste připraveni žít s „obrazovkovou“ logikou interiéru.
Ve výsledku je X3 G45 ne auto bez nedostatků, ale velmi silný a zcela „pozemský“ crossover, který nejlépe vynikne jako univerzál na každý den.
| ✔ | Standardní pohon všech kol xDrive, dostatečná světlá výška a normální rozměry dělají z X3 G45 vhodné auto do města, na zimu i na špatné povrchy. Je to případ, kdy je crossover skutečně vhodný pro každodenní úkoly bez pocitu mohutnosti. |
| ✔ | Zavazadlový prostor o objemu 570–1 700 l poskytuje dobrou reálnou praktičnost pro rodinu, cesty i převoz věcí. V případě potřeby lze navíc táhnout přívěs, protože pro některé verze je dostupné tažné zatížení až 2 200 kg. |
| ✔ | I základnější verze 30 xDrive má dostatečnou dynamiku a M50 xDrive už nabízí velmi rychlé zrychlení 0–100 km/h za 4,6 s. To umožňuje vybrat si mezi rozumným kompromisem a skutečně emotivním charakterem. |
| ✔ | Model má už v základu silnou výbavu bezpečnostních systémů a asistentů: je tu sledování mrtvého úhlu, udržování v jízdním pruhu, varování před kolizí, zadní kamera a další pomocníci. U aut vyrobených po dubnu 2025 je uvedeno nejvyšší hodnocení v crash testech. |
| ✔ | Interiér je tichý a pohodlný při každodenním ježdění a sedadla i celkové usazení jsou hodnoceny jako povedené. Pro dlouhé cesty je to důležité neméně než údaje o výkonu. |
| ✘ | Část základních funkcí byla přesunuta na dotykový displej, což komplikuje jednoduché úkony během jízdy. Zvlášť mnoho výhrad vyvolává logika klimatizace. |
| ✘ | Ne všechny materiály v interiéru působí dostatečně prémiově pro luxusní crossover. Kvůli tomu nemusí kabina splnit očekávání těch, kdo počítají s „dražším“ dojmem. |
| ✘ | První série modelu už byly předmětem servisních akcí, proto je před koupí potřeba pečlivě zkontrolovat konkrétní VIN a historii svolávacích akcí. U nového modelu to není kritické, ale bez kontroly není radno riskovat. |
| ✘ | Verze M50 xDrive je citelně dražší na provoz: vyšší náklady na palivo a pneumatiky jsou nevyhnutelné kvůli výkonnějšímu motoru a větším kolům. Pro každodenní používání to může být výrazný kompromis. |







