Volkswagen konečně udělal to, o čem mluvil už od roku 2023: 29. dubna 2026 společnost uspořádala světovou premiéru ID. Polo — plně elektrického hatchbacku velikosti Polo s cenou od 24 995 eur v Německu. Sériová verze konceptu ID. 2all dostala přední pohon, na výběr dvě baterie, dojezd až 454 km podle WLTP a kufr větší než u běžného Pola. Rozebíráme, co je o novince známo, čím se liší od benzinového předchůdce a co to znamená pro majitele.
Obsah
- Od konceptu ID. 2all k sériovému ID. Polo
- Platforma MEB+ a přední pohon
- Baterie, dojezd a nabíjení
- Rozměry a zavazadelník
- Interiér a výbava
- Výbavy, ceny a výroba
- ID. Polo GTI
- Koberce a zástěrky pro ID. Polo
Od konceptu ID. 2all k sériovému ID. Polo
Historie modelu začala konceptem ID. 2all, který Volkswagen ukázal v březnu 2023 jako „elektromobil za cenu kolem 25 tisíc eur“. 3. září 2025, v předvečer IAA Mobility v Mnichově, společnost oznámila novou strategii názvů: známá jména přecházejí na elektromobily, takže sériový ID. 2all se stal ID. Polo. Je to první model rodiny ID., který dostal již existující název, a zároveň sedmá generace jednoho z nejúspěšnějších bestsellerů značky.
Podle nové strategie si modely se spalovacím motorem ponechávají svá jména, takže benzinové Polo zůstává v nabídce a ID. Polo je jeho elektrickou alternativou ve stejné třídě B.
Platforma MEB+ a přední pohon
Hlavní technickou novinkou je platforma MEB+ s předním pohonem. Předchozí elektromobily Volkswagen na MEB (například ID.3) mají motor na zadní nápravě; u kompaktního a dostupného vozu inženýři přesunuli pohonnou jednotku dopředu — vzniká tak více místa v kabině a levnější konstrukce.
Na startu nabízejí tři výkonové úrovně:
- 85 kW (116 k) a 99 kW (135 k) — s baterií 37 kWh;
- 155 kW (211 k) — s baterií 52 kWh.
Podle serveru electrive má elektromotor APP290 točivý moment 290 N·m a maximální rychlost všech verzí je omezena na 160 km/h. Součinitel aerodynamického odporu je 0,264, hmotnost od 1 568 kg. Neobvyklý bonus pro městský hatchback — povolená hmotnost přívěsu až 1 200 kg (ve stoupání do 8 %). Režim jízdy jedním pedálem je součástí standardní výbavy.
Baterie, dojezd a nabíjení
Volkswagen nabízí dvě chemie akumulátorů, obě — s technologií cell-to-pack (články jsou umístěny přímo do pouzdra baterie bez mezilehlých modulů):
| Parametr | 37 kWh | 52 kWh |
|---|---|---|
| Chemie | LFP (lithium-železo-fosfát) | NMC (nikl-mangan-kobalt) |
| Výkon | 85 nebo 99 kW | 155 kW |
| Dojezd WLTP | až 329–334 km | až 454 km |
| Rychlé nabíjení DC | až 90 kW | až 105 kW |
| 10–80 % na DC | ≈ 23 min | ≈ 24 min |
| Nabíjení AC | až 11 kW | až 11 kW |
V dubnové tiskové zprávě Volkswagen uváděl pro menší baterii až 329 km, v červencové, když odstartoval prodej verzí 37 kWh, — až 334 km. Rychlé nabíjení DC je ve všech výbavách, včetně základní. Další užitečná funkce je Vehicle-to-Load: přes vůz lze napájet externí zařízení o výkonu až 3,6 kW, a i to je standard.
LFP baterie je levnější, méně citlivá na časté nabíjení na 100 % a má delší životnost, ale v zimě znatelněji ztrácí dojezd. NMC má vyšší energetickou hustotu, proto je právě ona v silnější verzi.
Rozměry a zavazadelník
ID. Polo je o něco delší a znatelně širší než benzinové Polo a díky krátkému motorovému prostoru a ploché podlaze získává na prostornosti.
| Parametr | ID. Polo |
|---|---|
| Délka | 4 053 mm |
| Šířka | 1 816 mm |
| Výška | 1 530 mm |
| Rozvor | 2 600 mm |
| Zavazadelník | 441 l (u Pola se spalovacím motorem — 351 l) |
| Zavazadelník se sklopenými sedadly | až 1 243 l (u Pola se spalovacím motorem — 1 125 l) |
Cestující vzadu dostali o 19 mm více místa pro nohy než v běžném Polu. Pro vůz třídy B je zavazadelník o objemu 441 litrů úroveň kompaktních hatchbacků o třídu výš.
Interiér a výbava
Volkswagen vrátil do interiéru fyzická tlačítka pro základní funkce. Před řidičem je 10palcový digitální přístrojový štít, uprostřed 13palcová obrazovka multimédií; obě jsou umístěny v jedné linii. Zajímavý detail — režim „retro displeje“, který napodobuje vzhled přístrojů Golfu první generace po faceliftu.
Mezi volitelnou výbavou jsou maticové LED světlomety IQ.LIGHT se světelnou lištou mezi světlomety, audiosystém Harman Kardon (425 W, 10 reproduktorů), panoramatická střecha, elektricky nastavitelné sedačky v 12 směrech s pneumatickou masáží a Connected Travel Assist s rozpoznáváním semaforů (asistenti úrovně SAE Level 2). Vzadu — objemná 3D světla a tvar zadního sloupku připomíná první Golf.
Výbavy, ceny a výroba
ID. Polo se nabízí ve třech výbavových verzích:
- Trend — od 24 995 eur (Německo): LED světlomety s automatickými dálkovými, oba displeje, Side Assist, Lane Assist s Emergency Assist, rychlé nabíjení DC;
- Life — od 29 195 eur s baterií 37 kWh nebo od 33 795 eur ve verzi 155 kW s baterií 52 kWh: přidává adaptivní tempomat, zadní kameru a parkovací senzory;
- Style — maticové světlomety IQ.LIGHT, světelná lišta, podsvětlená loga, sportovní sedadla a vyhřívání.
Předobjednávky v Německu se otevřely hned po premiéře; do prodeje nejprve zamířily verze s velkou baterií a předprodej verzí 37 kWh odstartoval 16. července 2026. Sériová výroba začala v červnu 2026 v závodě SEAT a CUPRA v Martorellu (Španělsko). ID. Polo je součástí rodiny Electric Urban Car Family spolu s CUPRA Raval, Škoda Epiq a crossoverem Volkswagen ID. Cross. V červenci Volkswagen oznámil více než 70 tisíc objednávek na celou rodinu, z toho 25 tisíc na ID. Polo. Model také získal ocenění German Car of the Year 2026 v kategorii Budget.
Oficiální údaje o prodejích ID. Polo na Ukrajině Volkswagen zatím nezveřejnil.
ID. Polo GTI
Sportovní verze je prvním elektrickým GTI v historii značky. ID. Polo GTI má 166 kW (226 k) a 290 N·m, zrychlí na 100 km/h za 6,8 s a ve standardu dostává elektronické uzavírání předního diferenciálu. Předprodej v Německu je plánován na podzim 2026 za cenu o něco nižší než 39 tisíc eur a na trh vůz vstoupí v roce 2027.
Koberce a zástěrky pro ID. Polo
Modelové koberce přímo pro ID. Polo zatím nejsou — stejně jako u jakéhokoli modelu v prvních měsících prodeje se šablony objeví později. Na první sezonu je praktickou volbou univerzální gumové koberce s lemem: udrží vodu a sůl, které jsou v zimě obzvlášť škodlivé pro kobercovou podlahu i elektroinstalaci v podlaze. Na zástěrky se hodí univerzální varianta rozměrem do podběhu malého hatchbacku — chrání prahy a zadní nárazník před směsí písku a soli. Další možnosti jsou v sekci autokoberce, příslušenství značky v sekci tuning Volkswagen.
Doručujeme Nova Poshta po celé Ukrajině; objednávky od 15 000 ₴ — zdarma vlastní dopravou.
Výhody a nevýhody
Kufr 441 l — více než u Polo s ICE (351 l)
Rychlé nabíjení DC a V2L 3,6 kW ve všech verzích
Fyzická tlačítka místo dotykových panelů
Dojezd až 454 km WLTP ve verzi 52 kWh
LFP baterie základních verzí znatelně ztrácí dojezd v mrazu
Špičkový nabíjecí výkon DC je pouze 90–105 kW
Oficiální prodeje v Ukrajině zatím nebyly oznámeny










