
BMW vs Mercedes pro tuning: nové modely v Evropě a na Ukrajině

BMW vs Mercedes pro fanoušky tuningu: srovnání nových modelů v Evropě a na Ukrajině
Souboj BMW vs Mercedes trvá desítky let a obzvlášť ho vnímají fanoušci automobilového tuningu. Obě německé značky nabízejí výkonné platformy pro úpravy a mají oddané komunity nadšenců. V tomto článku je provedeno srovnání BMW a Mercedes na příkladu nových modelů, aktuálních pro evropský i ukrajinský trh. Podíváme se na design a možnosti vizuálního tuningu, dynamiku a parametry motorů, spolehlivost a servis (včetně cen náhradních dílů), komfort a interiér, elektroniku a asistenční systémy řidiče, stejně jako tržní hodnotu těchto aut v Evropě a na Ukrajině. Výsledkem bude objektivní přehled toho, které auto se lépe hodí jako auto pro tuning – BMW nebo Mercedes – z pohledu fanoušků úprav.
Design a možnosti vizuálního tuningu
Design automobilu určuje jeho charakter a ovlivňuje, jak snadno a efektně lze provést vizuální tuning. BMW se tradičně soustředí na sportovní duch a dynamiku – projevuje se to v agresivních liniích karoserie, odvážných proporcích a typické masce chladiče ve tvaru „ledvinek“. Současné modely BMW mají výrazný vzhled, který přitahuje mladé tuningové nadšence: například rozšířené nárazníky M Performance, karbonové spoilery či difuzory se instalují snadno a doplňují agresivní styl. Vizuální tuning BMW je populární díky velkému množství dostupných bodykitů a komponentů – od legendárních úpravců AC Schnitzer, Alpina až po řadu masových výrobců příslušenství. Nová BMW (například poslední 3 Series G20 nebo kupé 4 Series G22) už z výroby nabízejí balíčky M Performance Parts pro personalizaci: černé masky, splittery, krytky zrcátek apod., které podtrhují sportovní vzhled vozu.
Mercedes-Benz naopak klade důraz na eleganci a luxus a drží se designové filozofie „Sensual Purity“. Modely Mercedes se vyznačují plynulými liniemi, chromovanými akcenty a vytříbenými proporcemi, které vyzařují status. Pro fanoušky tuningu to znamená trochu jiný přístup: tuning Mercedes je často zaměřen na zachování prémiového obrazu s přidáním individuality. Mezi oblíbené vizuální úpravy patří stylové bodykity od AMG nebo známého tuningového studia Brabus, výměna masky chladiče za panamerickou (jako u AMG GT), instalace větších kovaných kol a snížení podvozku pro zdůraznění solidní siluety. Design nových Mercedesů (například C-Class W206 nebo E-Class W214) je už sám o sobě velmi výrazný: matrix LED světlomety, efektní diodová světla a typický „diamantový“ vzor masky chladiče dělají auto snadno rozpoznatelné. Proto i minimální tuning – například karbonový spoiler na víko kufru nebo difuzor – působí organicky a zvýrazní střídmou sportovnost, aniž by narušil celkový luxusní styl Mercedesu.
**Design interiéru** je pro fanoušky také důležitý, protože kabinu lze personalizovat. V tomto směru se přístupy značek liší: interiér BMW je orientovaný na řidiče a sport. U nových modelů je přístrojová deska natočená k řidiči, používají se moderní materiály, ale design zůstává strohý a technický. Milovníci tuningu často přidávají do interiéru BMW sportovní akcenty – například volant Alcantara od M Performance, sedačky Recaro nebo doplňkové budíky – a dobře to zapadá do zdrženlivého prémiového stylu bavorské značky. Naopak interiér Mercedesu je ztělesněním luxusu a technologií. Nové modely jsou vybaveny velkými dotykovými displeji (například v posledním E-Class W214 jsou na palubní desce rovnou tři obrazovky), luxusním ambientním osvětlením Ambient Lighting se 64 barvami, dekory „dřevo“ nebo kartáčovaný hliník. Tuning interiéru Mercedesu se většinou omezuje na individualizaci materiálů (přečalounění kůží v unikátních barvách, instalace hi-end audiosystému typu Burmester) a přidání exkluzivních detailů při zachování atmosféry komfortu. Design obou značek tak dává prostor pro kreativitu: BMW více sedí pro agresivní „sportovní“ styl, Mercedes pro stylový „luxusní“ tuning.
Příslušenství Mercedes, vnější i vnitřní tuning – vždy skladem v našem tuningovém obchodě.
Dynamika, motory a technické parametry
Pro fanoušky tuningu mají dynamické vlastnosti auta klíčový význam. BMW je historicky známé jako „auto pro řidiče“ – vozy této značky poskytují přesné řízení, vyladěný podvozek a zábavné chování na silnici. Nové modely BMW tuto filozofii zachovávají: i business sedan 5 Series G30/G60 nabízí vyváženou jistotu, rozložení hmotnosti blízké 50:50 a zadní pohon ve většině verzí (nebo volitelný pohon všech kol xDrive). To znamená, že dynamika BMW je více zaměřená na řidičský zážitek: auto citlivě reaguje na pokyny řidiče, předvídatelně projíždí zatáčky s minimálními náklony. Mercedes-Benz je naopak proslulý měkčím komfortem a jistotou ve vysokých rychlostech – inženýři Mercedesu ladí podvozek více na komfortní stabilitu, i když moderní modely v ovladatelnosti nezaostávají. V nových generacích C-Class a E-Class se používá adaptivní podvozek (volitelný AIRMATIC nebo elektronicky řízené tlumiče), díky čemuž se Mercedes dokáže přepínat mezi komfortním „křižníkem“ a dostatečně sportovním režimem.
Motory a výkon. Obě značky drží krok s dobou a nabízejí vysoce technologické pohonné jednotky. V nových modelech BMW a Mercedes tvoří hlavní část nabídky přeplňované čtyřválce 2.0 l, často s mild-hybridem 48 V. Pro tuningové nadšence jsou tyto motory výchozím bodem: sériových 180–258 k lze navýšit úpravou ECU, instalací sportovního výfuku či sání. Například benzínové BMW 330i (2.0 TwinPower Turbo, ~258 k) má výraznou rezervu: chip-tuning dokáže zvýšit výkon o 20–25 % bez újmy na životnosti. Podobně i Mercedes C300 (2.0 Turbo, ~258 k) se dobře poddává softwarovým úpravám, i když kvůli jinému řízení vstřikování a kompresnímu poměru může být nárůst o něco menší než u BMW. Vyšší výbavy obou značek jsou vybaveny řadovými šestiválci s turbodmychadlem (u BMW je to slavný B58 3.0 l, u Mercedesu nový řadový 3.0 l z rodiny M256). Tyto motory už z výroby dávají ~340–380 k (například BMW M340i xDrive má ~374 k, Mercedes E 450 – ~367 k) a jejich tuningový potenciál je ještě vyšší: další zvýšení výkonu, montáž většího turbodmychadla nebo přeprogramování mohou bez zásadních zásahů dostat výkon na 450–500 k. Vlajkové verze (BMW M a Mercedes-AMG) jsou pak skutečné silniční speciály: **BMW M3/M5** a **Mercedes-AMG C63/E63** přicházejí s továrním nastavením na 500–600+ k, mají zesílené komponenty (písty, převodovky) a jsou optimalizované pro okruh. Tuningoví fanoušci si těchto verzí cení, protože i jim lze „přitopit“ – často se objevují projekty s M5 F90 nebo E63 S W213 vytáhnutými na 700 k+ pomocí hybridních turbodmychadel a přeprogramování.
I přes podobnost technologií dávají odlišná nastavení jiný výsledek: BMW bývá obvykle lehčí a „ostřejší“ při akceleraci, zatímco Mercedes je plynulejší, i když neuvěřitelně rychlý. Pro ilustraci uveďme srovnání sportovních sedanů střední třídy:
| Ukazatel | BMW 3 Series (G20) 330i | Mercedes-Benz C-Class (W206) C300 |
|---|---|---|
| Motor (typ, objem) | Benzínový 2.0 l Turbo (řadový 4) | Benzínový 2.0 l Turbo (řadový 4) |
| Výkon, k | 258 @ 5000 ot/min | 258 @ 5800 ot/min |
| Točivý moment, N·m | 400 @ 1550–4400 ot/min | 370 @ 1800–4000 ot/min |
| Zrychlení 0–100 km/h | ~5,5 s | ~6,0 s |
| Pohon | Zadní (xDrive volitelně) | Zadní (4Matic volitelně) |
| Převodovka | 8st automat (Steptronic) | 9st automat (9G-Tronic) |
| Průměrná spotřeba paliva | ~7,0 l/100 km (benzín) | ~7,2 l/100 km (benzín, mild hybrid) |
| Startovní cena (Německo) | ~€45 000 | ~€47 000 |
| Startovní cena (Ukrajina) | ≈1,65 млн грн (≈€50 tis.) | ≈1,85 млн грн (≈€56 tis.) |
| Orientační náklady na servis za 5 let* | ~€8 000 | ~€7 200 |
*Poznámka: čísla jsou uvedena orientačně pro srovnání (při průměrných nájezdech); reálné náklady závisí na stavu vozu a podmínkách provozu.
Jak vidíme, oba sportovní sedany mají obdobný výkon, ale BMW zrychluje na „stovku“ o něco rychleji (potvrzují to i testy, například Auto Bild naměřil 5,5 s u BMW 330i proti 6,0 s u Mercedes C300). Je to dáno vyšším točivým momentem a agresivnějším nastavením převodovky u BMW. Pro ty, kdo oceňují čistou dynamiku a zrychlení, tak může **BMW 3 Series** nabídnout o něco více řidičských emocí. Zároveň **Mercedes C-Class** odpovídá plynulejším podáním výkonu – akcelerace je o něco měkčí, zato předvídatelná, což mnoha řidičům vyhovuje. Oba vozy jsou dostupné jak se zadním, tak s pohonem všech kol, což je při tuningu důležité pro přenos výkonu: verze s AWD (BMW xDrive, Mercedes 4Matic) se lépe „zakousnou“ do asfaltu a po navýšení výkonu motoru zrychlují efektivněji.
Podobná situace je i v business třídě. Nový BMW 5 Series (G60) a Mercedes-Benz E-Class (W214) v základních verzích používají podobné motory 2.0 l ~190–204 k a vykazují téměř identické zrychlení ~7,5 s 0–100 km/h. Rozdíl je ve vnímání: BMW 520i je živější v nízkých rychlostech, s jasnou reakcí na plyn, zatímco Mercedes E 200 rozvíjí tah mimořádně plynule díky 48V startér-generátoru, který vykrývá turbo prodlevu. Ve vyšších modifikacích (např. 540i vs E 450) srovnání také ukazuje paritu: oba mají ~3.0 l řadové „šestky“ kolem 340–380 k, zrychlení okolo 5 s na 100 km/h a maximálku omezenou na 250 km/h. Podle „papírových“ parametrů tak ani BMW, ani Mercedes neposkytují jasnou výhodu – volba pro tuningového fanouška se spíše zúží na to, s jakým typem podání výkonu se mu lépe pracuje. Někteří úpravci uvádějí, že moderní motory BMW o něco lépe snášejí extrémní mapy (například sériová rezerva palivového čerpadla a turba u B58 umožňuje bezpečně získat více než +80 k), zatímco Mercedes více chrání životnost (u M256 je bez výměny komponentů nárůst o něco menší). Při správném přístupu však obě značky dosahují v tuningu motoru stejně úspěšně vysokých výsledků.
Spolehlivost a servis: životnost, poruchy, ceny náhradních dílů
Pro každého motoristu, a zejména pro ty, kdo plánují vážnější tuning, jsou kriticky důležité spolehlivost vozu a cena jeho údržby. Vyšší zátěž agregátů po tuningu totiž vyžaduje rezervu pevnosti. Jak BMW, tak Mercedes jsou prémiové značky proslulé kvalitou zpracování a dlouhou životností. Přesto existují nuance. Historicky měl v žebříčcích spolehlivosti Mercedes-Benz určitou výhodu: jeho vozy (zejména business a luxusní třídy) často vykazovaly vyšší životnost komponentů. Například **Mercedes E-Class** byl opakovaně označován za „nejspolehlivější luxusní sedan“ – tyto vozy dokážou najezdit 300–500 tis. km bez generální opravy a na evropských silnicích dodnes masově jezdí E-Klasse jako taxi (nejlepší důkaz odolnosti). **BMW** také vyrábí robustní auta, ale v minulosti se objevila ne úplně šťastná řešení: například generace z konce 2000s (E65 7 Series, E60 M5, první X5 E53) získaly pochybnou pověst kvůli problémům s elektronikou a mechanikou během prvních 150 tis. km. Majitelé těchto BMW se potýkali s úniky oleje a častějšími poruchami složitých systémů (aktivní stabilizátory, vzduchový podvozek) než majitelé srovnatelných Mercedesů. Moderní generace BMW se však výrazně zlepšily – podle nedávného amerického žebříčku spolehlivosti značek za rok 2022 se BMW vyšvihlo na 3. místo (na úroveň Toyoty!), zatímco Mercedes klesl ke konci seznamu. Odborníci vysvětlují: skok BMW umožnily povedené nové modely (3- a 4-Series dostaly dobré hodnocení), zatímco Mercedes „zradily“ elektronické závady – moderní multimediální systémy v některých případech selhávaly (zamrzání obrazovek, poruchy jednotek), což ovlivnilo celkovou statistiku spolehlivosti. Dnes tedy obě značky vycházejí v bezporuchovosti téměř nastejno a hodně záleží na konkrétním modelu a podmínkách provozu.
Záruka a první roky provozu. BMW i Mercedes v Evropě nabízejí výhodné záruční podmínky – obvykle 2 roky bez omezení nájezdu (na Ukrajině platí také 2letá záruka, někdy +1 rok za příplatek u dealera). První 3–5 let provozu u obou značek zpravidla probíhá bez výrazných výdajů: pravidelné servisní prohlídky stojí přibližně stejně a pravděpodobnost vážné poruchy je minimální. Studie německých inženýrů ukázala, že během prvních 6 let jsou náklady na servis BMW a Mercedes prakticky totožné (při srovnání obdobných modelů). Obě značky počítají s vysokou životností a v tomto období se vyhýbají drobným neduhům. Rozdíl začíná být znatelný po 100–150 tis. km: zde se projevuje odlišný servisní přístup. **Oficiální servis Mercedes-Benz** při každé návštěvě provádí rozšířenou diagnostiku podle checklistu a proaktivně mění potenciálně opotřebené drobnosti – díky tomu Mercedesy méně často zůstávají stát mezi prohlídkami. **Oficiální servis BMW** se často drží konceptu CBS (Condition Based Service) – pouze základní servis (výměna oleje, filtrů) a minimum preventivních prací, dokud auto samo neohlásí problém. Tento přístup zkracuje čas i cenu jednorázové údržby, ale může znamenat, že některé skryté závady zůstanou bez povšimnutí a projeví se později. Důsledkem může být, že při vyšších nájezdech procento poruch u BMW mírně vzroste, pokud se o vůz pečlivě nepečovalo.
Životnost agregátů. Při správné údržbě dokážou motory obou značek sloužit velmi dlouho. Jsou známé případy, kdy Mercedes benzínové motory (zejména řadové „šestky“ a starší V8) najely až 1 milion km do generální opravy – potvrzují to i záznamy oficiálních servisů. BMW se může pochlubit životností svých řadových šestiválců (řady M54, N52 byly svého času známé nájezdy 300–400 tis. bez rozebrání). Extrémně složité moderní agregáty s turby, přímým vstřikem a množstvím elektroniky však vyžadují šetrné zacházení. Pravidelná výměna oleje, kvalitní palivo a včasné dochlazení po intenzivní jízdě – to vše je povinné jak pro upravené BMW, tak pro upravený Mercedes.
Cena dílů a oprav. Náklady na údržbu jsou pro majitele prémiových aut citlivé téma. Často se říká, že Mercedes je na opravy dražší než BMW, ale ve skutečnosti záleží na konkrétním dílu. Podle odborníků jsou některé položky u Mercedesu skutečně dostupnější: například výměna rozvodového řetězu u Mercedes-Benz vyjde zhruba ~1,5× levněji než obdobná práce u BMW (benzínové motory BMW se v této části složitěji rozebírají). Naopak spojka (u modelů s manuálem) u BMW stojí přibližně o 20 % méně než u Mercedesu. Celkově však analytici trhu s díly uvádějí: servis Mercedesu vychází mírně výhodněji – souhrnně asi o 10 % levněji v ročním rozpočtu než servis BMW. Rozdíl není velký, ale pro tuningové fanoušky může být argumentem, protože vysoce výkonné úpravy vyžadují častější výměnu spotřebních materiálů (brzdové destičky, olej v diferenciálu apod.). Je důležité dodat, že obě značky mají v Evropě širokou dealerskou a servisní síť; na Ukrajině existují také oficiální zastoupení, i když hodinové sazby servisu u nás mohou být vyšší kvůli specifikům trhu.
Souhrnně lze říci: z pohledu spolehlivosti a životnosti ukazují BMW i Mercedes velmi vysokou úroveň. Mercedes historicky mírně vedl v dlouhověkosti (nenadarmo se vžilo rčení „mercedes na milion“), ale moderní BMW se prakticky dotáhly, pokud soudíme podle recenzí majitelů a nezávislých žebříčků. Pro tuningové fanoušky je klíčové auto pečlivě servisovat – pak se jak „nabitý“ BMW, tak „vyladěný“ Mercedes odvděčí stabilním provozem.
Komfort a interiér
I když jsou pro tuningové nadšence prioritou drive a rychlost, úroveň komfortu a výbava interiéru také hrají roli, zejména pokud se auto používá denně. V otázce komfortu se často zmiňuje, že Mercedes je synonymem luxusně měkké jízdy. Moderní Mercedes-Benz jsou skutečně naladěné na maximální pohlcování nerovností: například E-Class může mít volitelný vzduchový podvozek AIRMATIC, který „vyrovnává“ silnici a dává efekt „létajícího koberce“. I kompaktní C-Class nabízí podvozek s proměnlivou tuhostí tlumičů – ve standardním režimu je poměrně poddajný. V praxi tak při každodenní jízdě po městě nebo na dlouhé trasy Mercedes poskytuje o něco lepší izolaci od hluku a vibrací: v kabině je tišeji a nerovnosti jsou méně cítit. Auto Bild při testu 3 Series vs C-Class zvlášť vyzdvihl, že „na rozbitém asfaltu pracuje podvozek C300 komfortněji a tišeji, zatímco u BMW 330i (s M-paketem) byla cítit tvrdší reakce na díry“. Není to nedostatek, ale vlastnost nastavení – BMW ve sportovní výbavě používá tužší pružiny pro lepší ovladatelnost, což se na komfortu projeví.
Sedadlo a ergonomie. U BMW je tradičně pozice řidiče nižší a více „obepínající“: sedadla s výrazným bočním vedením, sloupek volantu s velkým rozsahem přitažení k řidiči – vše proto, aby se řidič stal „jedním celkem“ s autem. Na dlouhých cestách může někomu tato pozice připadat méně uvolněná, зато při aktivní jízdě je to velké plus. Mercedes nabízí trochu jiný přístup: křesla například v E-Class jsou širší, měkčí, s masáží a elektrickými nastaveními s pamětí – spíše pro klidnou komfortní jízdu. I když AMG verze dostávají sportovní „skořepiny“, standardní modely jsou zaměřené na relax. Ergonomie je celkově výborná u obou: BMW i Mercedes za roky vyladily rozmístění ovladačů. Styly jsou ale jiné: u BMW minimalismus a fokus na přístrojový štít (v nových modelech je to zakřivený BMW Curved Display orientovaný na řidiče), u Mercedesu efektní středová konzole s páskem obrazovek (MBUX Hyperscreen u vlajkových modelů) a důraz na estetiku (turbínové výdechy ventilace, konturové osvětlení).
Prostor a praktičnost. Oba výrobci věnují pozornost prostoru pro cestující. V aktuálních 5 Series a E-Class je místa pro nohy vzadu dost i pro dospělé, kufry ~530–540 l jsou objemem podobné. Ve třídě 3 Series vs C-Class je také parita: podle oficiálních údajů má obojí rozvor ~2850 mm, takže prostoru vzadu je zhruba stejně (i když kritici uvádějí, že u BMW 3 je sedák o něco níž a u Mercedes C je užší dveřní otvor; rozdíl je však malý). Z hlediska využitelnosti pro každodenní provoz tedy ani BMW, ani Mercedes nezaostávají – volba závisí na osobních preferencích komfortu sedadel a interiéru.
Kvalita materiálů a zpracování. U moderních prémiových aut jsou materiály téměř stejně špičkové: přírodní kůže, dřevěné dekory, kovové ovladače – to vše najdete u BMW i Mercedesu v odpovídajících výbavách. „Odstín“ luxusu je ale jiný. **Mercedes-Benz** často volí ti, kdo chtějí „klasický“ luxus: v kabinách je více dekorativních prvků, intarzií, měkkých linií. Například S-Class je proslulý interiérem připomínajícím drahý lounge – plynulé panely, minimum ostrých hran, teplé podsvícení. **BMW** drží více technologický styl: chladnější tóny osvětlení, čisté linie, možná o něco méně dekorativního „lesku“, zato více pozornosti k pohodlí řidiče (i u 7 Series jsou centrální obrazovka a přístrojový panel natočené k řidiči). V důsledku, pokud mluvíme o komfortu a interiéru v kontextu tuningu, Mercedes dává skvělý základ pro vytvoření „VIP salonu“ s maximálním pohodlím, zatímco BMW je ideální pro „pilotní kokpit“ zaměřený na řízení. Každý fanoušek si vybere to, co je mu bližší.
Pokud vás zajímá příslušenství pro BMW – do kabiny, exteriéru, interiéru – máme vždy skladem.
Elektronika a asistenční systémy řidiče
Moderní auta jsou nabitá elektronickými pomocníky a BMW i Mercedes patří k lídrům v zavádění těchto technologií. Infotainment a konektivita: iDrive od BMW a MBUX od Mercedesu představují dva přístupy k multimédiím. Nejnovější verze iDrive (7 a 8) nabízejí přehledné rozhraní, hlasové ovládání („Hey, BMW…“) a podporu bezdrátového Apple CarPlay/Android Auto. V nových BMW se používá velký zakřivený displej, který spojuje přístrojový štít a centrální obrazovku a vytváří panoramatický efekt. Mercedes nezaostává: systém MBUX je proslulý intuitivností a luxusní grafikou a hlasový asistent („Hey, Mercedes“) rozpoznává i složitější příkazy v hovorové řeči. V E-Class 2024 šli ještě dál – do multimédií integrovali aplikace jako Zoom, TikTok a dokonce umožnili spolujezdci hrát Angry Birds na samostatném displeji! To ukazuje fokus Mercedesu na to, aby auto bylo digitálním prostorem pro zábavu i práci. BMW se naopak více soustředí na integraci s řízením: u sportovních modelů je head-up displej, režim M Mode minimalizující rozptylování a dokonce i firemní záznamník pro okruh (M Laptimer) pro ty, kteří jezdí track days.
Asistenční systémy řidiče (ADAS). Obě značky vybavují novinky plným spektrem asistentů. Nechybí adaptivní tempomat s funkcí Stop&Go (auto samo drží odstup v koloně až do úplného zastavení a rozjezdu), systém udržování v pruhu (aktivně přibrzďuje/koriguje řízení, aby vůz nevyjel z pruhu) ani automatické nouzové brzdění při hrozící kolizi s autem nebo chodcem. Například **BMW 5 Series G60** ve výbavě Driving Assistant Professional dokáže vést auto v koloně (úroveň 2 autonomního řízení): drží směr a ovládá plyn i brzdu, zatímco řidič má ruce na volantu. **Mercedes E-Class W214** nabízí podobnou funkci v balíčku Intelligent Drive: je tu dokonce poloaautomatická změna pruhu – řidič jen zapne směrovku a auto se samo přeřadí, pokud je pruh volný. Zvlášť stojí za zmínku noční vidění (Night Vision) u Mercedes S-Class nebo BMW 7 Series – tyto vlajkové modely „vidí“ v noci díky termokameře. Pro tuningové fanoušky není elektronika hlavní prioritou, ale zvyšuje bezpečnost při vyšších rychlostech. Podle evropských crash testů **EuroNCAP** získávají nové modely BMW i Mercedes stabilně 5 hvězd, z velké části díky účinnosti elektronických asistentů, kteří pomáhají předcházet nehodám.
Spolehlivost elektroniky. Je třeba poznamenat, že vysoká technologičnost má i druhou stranu – složité elektronické systémy občas selhávají. Výše zmíněná studie spolehlivosti z roku 2022 ukázala, že Mercedes měl v poslední době více elektronických problémů (zejména u infotainmentu). První generace iDrive u BMW byla kdysi kritizována za složitost, ale dnes tyto systémy fungují velmi stabilně. Proto při výběru auta pro tuningový projekt stojí za to zohlednit: čím více „výbavy“ v autě, tím pečlivěji je potřeba přistupovat k jeho nastavení po úpravách. Například kódování řídicích jednotek při instalaci nestandardních komponentů může být u Mercedesu složitější kvůli více integrované elektronické architektuře. Tuningáři BMW často uvádějí, že u BMW je snadnější přeprogramovat jednotlivé moduly (například vypnout elektronické „nadstavby“ při změně výfuku či brzd). Přesto jsou dnes obě značky natolik pokročilé, že vážný tuning elektroniky je vhodné provádět pouze u zkušených specialistů s odpovídajícím vybavením.
Tržní hodnota: ceny v Evropě a na Ukrajině, ztráta hodnoty
Poslední aspekt srovnání je tržní hodnota a ekonomika vlastnictví. Nové vozy BMW a Mercedes jsou cenově zhruba vyrovnané v rámci stejné třídy, existují však nuance podle trhu. V Evropě (například v Německu) jsou základní ceny podobné: kompaktní sedan **BMW 3 Series** začíná přibližně na €42–45 tis., zatímco **Mercedes-Benz C-Class** kolem €45–47 tis. (Mercedes může být v základu mírně dražší díky bohatší standardní výbavě). V business segmentu **BMW 5 Series** (G60) startuje orientačně od €55–60 tis. za základní verzi, zatímco **Mercedes E-Class** (W214) od €60–62 tis. Rozdíl v ceně nových aut v Evropě je tedy malý a spíše závisí na akcích dealerů nebo volbě příplatků. Obě značky jsou prémiové, a tomu odpovídá i cenovka.
Ceny na Ukrajině. Na ukrajinském trhu jsou nové BMW a Mercedes výrazně dražší kvůli clu a daním. Například oficiální startovní cena **BMW 520i** (190 k, benzín) je kolem 1,77 млн грн (zhruba $48 tis. podle kurzu) a obdobný **Mercedes E 200** od ~2,72 млн грн (cca $72 tis.)*. Podobně je to i u dalších modelů: rozdíl může dosahovat 30–50 % ve prospěch BMW, i když je třeba zohlednit výbavu – Mercedes se často dováží v bohatších specifikacích. Pro příklad: nový **Mercedes C-Class** se na Ukrajině nabízel ve verzi C 200 4Matic od ~1,5–1,6 млн грн, zatímco **BMW 320i** bylo možné pořídit od ~1,3–1,4 млн грн. Do ceny se opět promítají nuance dodávek a kurzové rozdíly. Důležité je, že na Ukrajině se v posledních letech staly populární dovážené ojetiny z USA a Evropy – a zde už cena BMW vs Mercedes závisí na stavu a roce výroby konkrétního kusu, ne na značce jako takové. Obecně na sekundárním trhu obě značky drží cenu dobře: prémiová německá auta mají stabilní poptávku. Podle statistik prodeje 3–5leté **BMW** a **Mercedes** ztrácejí přibližně 40–50 % původní hodnoty – jejich ztráta hodnoty je tedy srovnatelná a nevybočuje z průměru této třídy.
*Ceny jsou uvedeny podle dat za rok 2024 pro ukrajinský trh; v čase se mohou měnit.
Náklady na vlastnictví a perspektiva prodeje. Pokud plánujete auto dlouhodobě provozovat nebo do něj investovat do tuningu, stojí za to posoudit i celkové náklady vlastnictví. Jak už bylo zmíněno, servis Mercedesu vychází ve střednědobém horizontu o něco levněji (~-10 %), což může přinést úsporu. Na druhou stranu BMW někdy nabízí servisní balíčky nebo prodlouženou záruku, což rozdíl částečně vyrovnává (v Evropě lze například přikoupit Service Inclusive na 3–5 let a neřešit servisní prohlídky). Co se týče palivové úspornosti, moderní motory obou značek jsou velmi efektivní: průměrná spotřeba kolem 7–8 l/100 km pro verze 2.0 a 8–10 l/100 km pro 3.0. Mercedes může mít výhodu díky agresivnějšímu zavádění hybridizace – téměř všechny nové modely mají startér-generátor, který šetří palivo v kolonách. BMW však také aktivně elektrifikuje nabídku (hybridní 330e, 530e a také plně elektrické i4, i5 vedle běžných verzí). Rozdíl ve spotřebě je tedy minimální a závisí spíše na stylu jízdy majitele.
Zvlášť je vhodné zmínit likviditu na trhu ojetých aut. Na Ukrajině, kde je kupní síla nižší než v západní Evropě, jsou na sekundárním trhu oblíbené modely s výkonnými motory, ale za rozumné peníze. Tradičně je mezi mladými o něco vyšší poptávka po ojetých BMW – možná kvůli image „mladého“, sportovního auta. Mercedes si častěji vybírají starší lidé nebo pro reprezentativní účely, proto si tato auta váží i tato klientela na sekundárním trhu. Celkově se však BMW i Mercedes dobře prodávají jak v Evropě, tak na Ukrajině – hlavní je, aby vůz nebyl po vážné nehodě a měl transparentní servisní historii. Upravené exempláře mohou kupující jak přitáhnout, tak odradit: někoho zajímá už hotové auto (zejména pokud jde o známý a kvalitní tuning), jiný se obává následků zvýšené zátěže. Proto pokud jste fanoušek tuningu, ale plánujete pozdější prodej, vyplatí se ponechat všechny sériové díly a případně prodávat vůz ve stock stavu a tuningové komponenty zvlášť. To zvýší šanci rychle najít kupce jak pro BMW, tak pro Mercedes.
Závěry: co si má vybrat fanoušek tuningu – BMW nebo Mercedes?
BMW vs Mercedes je věčná otázka, na kterou neexistuje jednoduchá odpověď. Naše srovnání ukázalo, že obě značky nabízejí skvělý základ pro tuning, ale s odlišným charakterem. **BMW** se hodí pro ty, kdo oceňují ostrý sportovní drive, agresivnější design a jsou ochotni trochu obětovat komfort ve prospěch ovladatelnosti. **Mercedes-Benz** si oblíbí ti, kdo chtějí spojit vysokou rychlost a výkon s luxusem a plynulostí – značka nabízí vyzrálejší rovnováhu komfortu a dynamiky. Tuningový fanoušek si užije jak úpravy BMW, tak „vylepšování“ Mercedesu: pro první je na trhu spousta sportovních doplňků a technických modifikací, pro druhé neméně prémiových tuningových řešení od světových úpravců.
Parametry motorů a rychlosti mají nové modely téměř vyrovnané, v údržbě jsou také blízko (i když historicky měl Mercedes mírnou výhodu ve spolehlivosti a v posledních letech BMW výrazně dotáhlo). Komfort a technologie jsou otázkou vkusu: někoho nadchne futuristický interiér s ambientním osvětlením u Mercedesu, jinému je bližší strohý „kokpit“ BMW se zaměřením na silnici. **Auto pro tuning** je dobré vybírat srdcem, ale s chladnou hlavou: zvažte rozpočet, nastavte priority (show car nebo track car?) a směle se rozhodněte. BMW i Mercedes se ve schopných rukou mění v unikátní auta, která přinášejí neuvěřitelné emoce. Bez ohledu na volbu tábora si skutečný nadšenec přijde na své – ať už jde o „aspirin pod znakem BMW“ pro adrenalin, nebo o „komfortní proudový křižník Mercedes“ pro sebejisté zdolávání cest. V každém případě s německým prémiem hrajete v nejvyšší lize tuningu, kde je každý vítěz – vy za volantem svého vlastního díla.







