Mercedes-AMG GLE 63 S Coupe a BMW X6 M Competition řeší jeden úkol dvěma různými způsoby: nabídnout formát kupé-SUV s V8, pohonem všech kol a akcelerací na úrovni sportovního auta. Stručně: Mercedes je silnější v každodenním komfortu, plynulosti zátahu a užitné univerzálnosti, zatímco BMW v pocitu z podvozku, ostrosti reakcí a potenciálu pro vizuální i technické úpravy.
Při volbě mezi nimi nestačí dívat se jen na papírových 603 a 617 k. s. Oba vozy jsou velmi rychlé, velmi těžké a drahé na provoz, takže rozhodující nejsou čísla zrychlení, ale charakter: jak auto jezdí každý den, jak snáší rozbitou silnici, co nabídne v interiéru a zda má smysl investovat do tuningu.
Model a jeho místo na trhu
Jde o vrcholný segment velkých kupé-crossoverů se zaměřením na výkon. Formálně konkurují nejen mezi sebou, ale i Porsche Cayenne Coupe a Audi RS Q8, právě dvojice GLE Coupe vs. X6 však nabízí srozumitelnou logiku volby: Mercedes boduje komfortním charakterem grand toureru, BMW tvrdším sportovním naladěním.
Mercedes-AMG GLE 63 S Coupe více sedne tomu, kdo chce rychlé rodinné auto bez neustálého boje s podvozkem a ergonomií. BMW X6 M Competition se víc líbí řidičům, pro které je důležitá ostrá reakce řízení, tuhé šasi a širší prostor pro další úpravy. Pokud je prioritou maximum prostoru, klidná spotřeba a dobrý výhled dozadu, ani jedna varianta není ideální.
Generace a historie modelu
Mercedes-Benz uvedl GLE Coupe v roce 2015 jako samostatnou kupé větev velkého SUV. První byla karoserie C292, a od roku 2019 přišla současná generace C167, do které spadá i Mercedes-AMG GLE 63 S Coupe. Právě v této generaci model technicky dospěl: více elektroniky podvozku, mild-hybridní podpora a jasnější rozdělení mezi komfortem a výkonem.
BMW X6 je koncepčně starší: první generace E71 se objevila v roce 2008, následovala F16 od roku 2014 a současná G06 od roku 2019. Verze X6 M Competition patří do téže moderní řady, i když M-varianta často vystupuje pod interním označením F96. Důležitý praktický detail: u BMW se modelový rok na oficiálních stránkách může lišit od skutečného roku konkrétního vozu v prodeji, takže na sekundárním trhu je dobré zvlášť ověřit VIN a výbavu.
Motory a převodovky
V aktuálních verzích mají oba vozy V8 s dvojitým přeplňováním a 48V mild-hybridním systémem. U Mercedes-AMG jde o 4,0litrový motor o objemu 3982 cm³ s výkonem 603 k. s. a 850 N·m ve spojení s 9stupňovou převodovkou AMG SPEEDSHIFT TCT a pohonem všech kol AMG Performance 4MATIC+. U BMW X6 M Competition je to 4,4litrový V8 o objemu 4395 cm³ s výkonem 617 k. s. a 750 N·m, 8stupňový automat a M-naladěný pohon všech kol.
Podle továrních údajů jsou oba téměř stejné na startu: udává se 3,7 s na 0–97 km/h. Charakter podání je ale odlišný. Mercedes působí tahověji a klidněji ve středních režimech, BMW je nervóznější, s ostřejší odezvou a výraznějším sportovním zaměřením. V obou případech je potřeba benzín s vysokým oktanovým číslem a městská spotřeba bude v této třídě vysoká i bez agresivní jízdy.
Karoserie, rozměry a podvozek
Formátem jsou to blízké vozy, ale s odlišnou vizuální náladou. Mercedes je vyšší a působí masivněji, BMW vypadá nižší a v profilu kompaktnější. Liší se i filozofie podvozku: GLE 63 S Coupe víc míří na komfort, X6 M Competition na tvrdší kontrolu karoserie a přesné asfaltové tempo.
| Parametr | Mercedes-AMG GLE 63 S Coupe | BMW X6 M Competition |
|---|---|---|
| Aktuální generace | C167, od roku 2019 | G06/F96, od roku 2019 |
| Motor | V8 4,0 biturbo, 3982 cm³ | V8 4,4 biturbo, 4395 cm³ |
| Výkon | 603 k. s. | 617 k. s. |
| Točivý moment | 850 N·m | 750 N·m |
| Převodovka | 9stupňová | 8stupňová |
| Pohon | Pohon všech kol AMG Performance 4MATIC+ | Pohon všech kol typu M |
| Zrychlení 0–97 km/h | 3,7 s | 3,7 s |
| Délka | 4961 mm | 4949 mm |
| Šířka | 2017 mm | 2019 mm |
| Výška | 1720 mm | 1692 mm |
| Rozvor | 2936 mm | 2973 mm |
| Světlá výška | 191 mm | 213 mm |
| Pohotovostní hmotnost | 2530 kg | 2475 kg |
| Palivová nádrž | 85,0 l | 82,8 l |
| Zavazadlový prostor | 655 l, až 1790 l se sklopenou řadou | 776 l, až 1686 l |
| Tažení | až 3493 kg | bez sériového tažného zařízení |
U kufru je důležité dívat se na metodiku měření: u Mercedesu je maximální objem se sklopenou druhou řadou vyšší, ale v běžném režimu dává BMW více využitelného prostoru. Světlou výšku také není dobré brát doslova, protože u aut s adaptivním podvozkem a vzduchovým odpružením závisí hodnota na režimu a způsobu měření.
Interiér, komfort a bezpečnost
Mercedes sází na dojem drahého rychlého crossoveru pro dlouhé trasy. Mezi silné stránky patří fyzické ovladače pro klíčové funkce, panoramatická střecha, vícebarevné ambientní osvětlení, kvalitní 360° kamera a systémy typu PRE-SAFE. Neznamená to, že je rozhraní dokonalé: dotykové prvky na volantu nesednou každému, ale celkově se GLE v běžném provozu vnímá snadněji.
BMW na oplátku nabízí technokratičtější kabinu se zahnutým displejem, sportovnější náladou a pocitem těsnějšího posazu. Výbava je zde také na vysoké úrovni, včetně vyhřívání, ventilace a dostupných masážních funkcí sedadel. Architektura X6 M je ale více orientovaná na řidiče než na uvolněné cestující a klesající střecha i okenní linie nepřidávají prostoru ani výhledu.
Každodenní provoz
Ve městě se rozdíl projevuje víc než v číslech zrychlení. Mercedes měkčeji přejíždí spoje, klidněji se chová na rozbitém asfaltu a lépe sedí tomu, kdo pravidelně jezdí s rodinou nebo s naloženým kufrem. BMW je naopak tvrdší, citlivější na povrch a méně shovívavé k špatným cestám, zato na dobrém asfaltu nabídne více radosti z tempa.
Ve spotřebě paliva je rozdíl malý, ale existuje: v kombinovaném cyklu působí Mercedes o něco střídměji a ve městě může být BMW v každodenním životě ještě nákladnější. Praktická výhoda GLE je oficiální tažení až 3493 kg a užitečné elektronické off-road režimy, i když ani jedno z těchto aut není stavěné na pravidelný terén. Pokud se auto kupuje jako jediné v rodině, Mercedes vychází univerzálněji.
Silné a slabé stránky
| Model | Plusy | Mínusy |
|---|---|---|
| Mercedes-AMG GLE 63 S Coupe | Komfortnější podvozek, tahový motor v nízkých a středních otáčkách, lepší vhodnost na dlouhé cesty, možnost tažení, srozumitelnější každodenní ergonomie | Kupé střecha ubírá část praktičnosti, velká hmotnost je znát, dotykové prvky na volantu nesednou každému, spotřeba paliva je vysoká |
| BMW X6 M Competition | Ostřejší podvozek, vyšší špičkový výkon, řidičské dojmy, silný vnější image, širší možnosti technického i vizuálního tuningu | Tvrdší jízda na špatném povrchu, horší výhled dozadu, menší užitná univerzálnost, chybí sériové řešení pro tažení |
Z pohledu majitele je volba jednoduchá: Mercedes méně unavuje a lépe snáší roli každodenního auta, BMW více chytí za srdce, ale častěji vyžaduje ideální silnici a větší toleranci ke kompromisům. Na sekundárním trhu je u obou důležité kontrolovat servisní historii a provedení servisních kampaní, zvlášť pokud se vůz kupuje jako ojetý.
Tuning a příslušenství
Právě tady se rozdíl mezi modely stává velmi výrazným. BMW X6 M Competition je praktičtější jako základ pro stavbu projektu: dávají pro něj smysl aerodíly, sportovní brzdová řešení, podvozek a vizuální M-akcenty. Mercedes-AMG GLE 63 S Coupe také dobře reaguje na exteriérové úpravy, ale jeho sériové naladění je natolik povedené, že se majitelé nejčastěji omezí na kola, bodykit, difuzor a praktické doplňky do interiéru a kufru.
Když to řekneme bez zbytečného patosu, u Mercedesu má smysl nerozbíjet komfort příliš agresivním tuningem. U BMW jsou naopak úpravy přirozenější: samotné auto si říká o výraznější image. Začínat je lepší ne nejhlasitějším výfukem, ale prvky, které reálně změní vzhled a každodenní použitelnost.
Co si pro tento model prohlédnout
- Zadní difuzory pro GLE Coupe C167 — vhodná volba, pokud chcete zdůraznit AMG charakter bez zásahů do techniky.
- Mřížky chladiče pro BMW X6 G06 — rychlý způsob, jak udělat příď ostřejší a odstranit přehnanou střídmost.
- Sady bodykitů pro BMW X6 G06 — pro ty, kdo chtějí poskládat ucelený vizuální balíček, a ne montovat jednotlivé díly nahodile.
Závěr
Pokud hledáte rychlé kupé-SUV na každý den, s jemnějším projevem, lepší užitnou logikou a reálným přínosem tažení, silnějším argumentem je Mercedes-AMG GLE 63 S Coupe. Pokud je naopak hlavní tuhé šasi, ostřejší reakce, agresivnější image a více prostoru pro tuning, dává větší smysl BMW X6 M Competition. Tento materiál vychází ze skutečné zkušenosti s výběrem, praxe a reálných scénářů používání, ne jen ze suchých katalogových čísel: proto je zde rozdíl v charakteru důležitější než pár koní navíc.
Výhody a nevýhody
Mercedes-AMG GLE 63 S Coupe je vhodnější pro každodenní ježdění: podvozek lépe tlumí spáry a vůz se na špatném povrchu chová klidněji. Díky tomu je méně únavný ve městě i na dlouhých cestách.
Mercedes má silnější tah motoru — výraznější moment a plynulejší zátah v nízkých a středních otáčkách. Proto působí auto v běžném provozu pohodlněji a předvídatelněji.
BMW X6 M Competition je více zaměřené na řidiče: má ostřejší podvozek, rychlejší reakce a sportovnější pocit na kvalitním asfaltu. To přidává emoce přímo za volantem, ne jen v papírových údajích.
Mercedes má praktické výhody pro běžné použití: větší využitelný zavazadlový prostor v každodenním provozu a oficiální tažnou kapacitu až 3493 kg. Pro rodinné využití je to znatelné plus.
BMW se lépe hodí pro technický i vizuální tuning: dává smysl bodykit, aerodíly, brzdy i podvozek. Je to vhodnější základ pro projekt, pokud si majitel chce auto upravovat podle sebe.
Oba modely jsou velmi těžké a jejich provoz není levný, přičemž spotřeba paliva zůstává vysoká i bez agresivní jízdy. Tedy to není volba pro ty, kdo očekávají rozumné provozní náklady.
U Mercedesu kupé střecha ubírá část praktičnosti a dotykové prvky na volantu nevyhovují každému. To může v běžném používání vadit.
BMW X6 M Competition je na špatných silnicích tvrdší a méně shovívavé k nerovnému povrchu. Ve městě a na rozbitém asfaltu je to rychle znát.
U BMW je horší výhled dozadu a menší všestrannost pro běžné použití, navíc nemá sériové řešení pro tažení přívěsu. Pro rodinné využití je to výrazné omezení.









