Který Mini Cooper je lepší — záleží na rozpočtu a potřebách: mezi ojetinami je nejvyváženější volbou třetí generace F56/F55 (2014–2024) s motory BMW 1,5 a 2,0 l, nová elektrická generace J01 (od roku 2024, dojezd až 402 km podle WLTP) — do města a pro domácí nabíjení, a R56 (2006–2013) má smysl brát jen s potvrzenou opravou rozvodového řetězu. Níže — v čem se generace liší, jaké mají motory, co zkontrolovat před koupí a jaké příslušenství se hodí.
Obsah
- Kolik generací má Mini Cooper a jak je rozlišit
- Čím se liší Mini R56 a proč kolem něj vznikají otázky
- Proč jsou F56 a F55 nejoblíbenější volbou mezi ojetinami
- Jaký elektrický Mini zvolit
- Co se změnilo u benzinového Mini Cooper modelového roku 2024
- Který Mini Cooper koupit: krátké odpovědi
- Jaké příslušenství se na Mini montuje
Kolik generací má Mini Cooper a jak je rozlišit
Pod vedením BMW vznikly čtyři generace hatchbacku Mini. Výroba moderního Mini začala 26. dubna 2001 v závodě v Oxfordu. Označení Cooper není samostatný model, ale verze hatchbacku; od čtvrté generace se hatchback oficiálně jmenuje Mini Cooper ve všech verzích.
| Generace | Kód karoserie | Roky | Dveře | Co je dobré vědět |
|---|---|---|---|---|
| První | R50 / R53, kabriolet R52 | 2001–2006 (kabriolet do 2008) | 3 | Motory Tritec 1,6 l, u Cooper S — s mechanickým kompresorem |
| Druhá | R56, kabriolet R57 | 2006–2013 (kabriolet do 2015) | 3 | Motory Prince 1,6 l, facelift — srpen 2010 |
| Třetí | F56 (3 dveře), F55 (5 dveří), kabriolet F57 | 2014–2024 | 3 nebo 5 | Motory BMW B38 (1,2 a 1,5 l) a B48 (2,0 l), modernizace 2018 a 2021, elektrický Cooper SE od roku 2020 |
| Čtvrtá, elektrická | J01 | od října 2023 (prodej od 2024) | 3 | Cooper E, Cooper SE, JCW Electric; výroba v Číně |
| Čtvrtá, benzinová | F66 (3 dveře), F65 (5 dveří), kabriolet F67 | od 2024 | 3 nebo 5 | Cooper C a Cooper S, výroba v Oxfordu |
Hlavní rozdíl pro kupujícího: pětidveřová karoserie se objevila až ve třetí generaci (F55), takže R56 existuje jen jako třídveřová. Rodinným Mini s pohonem všech kol ALL4 není hatchback, ale crossover Countryman — o něm v samostatném přehledu třetí generace Mini Countryman.
Čím se liší Mini R56 a proč kolem něj vznikají otázky
Druhou generaci ukázali v listopadu 2006. Místo motoru Tritec dostala 1,6litrové motory řady Prince, vyvinuté BMW společně s PSA: atmosférický o výkonu 120 k pro Cooper a přeplňovaný o výkonu 175 k pro Cooper S. V srpnu 2010 model prošel modernizací.
Nejznámější slabé místo — napínák rozvodového řetězu. Výrobce vydal několik servisních bulletinů: SI M11 02 07 a SI B11 04 13 se týkají turbomotoru N14 u Cooper S a John Cooper Works z let 2006–2009 a SI M11 03 11 — všech motorů Prince (N12, N14, N16, N18) vyrobených do listopadu 2011: těsnicí kroužek napínáku byl příliš měkký, takže řetěz mohl ztrácet napnutí nebo se objevoval únik oleje. Typický příznak — chrastění po studeném startu, nejčastěji v rozmezí 1600–1800 ot./min.
Proto je R56 cenově nejdostupnější, ale nejrizikovější volba: vyplatí se ho brát jen s dokumenty o výměně řetězu a napínáku, nebo s rezervou rozpočtu na tuto práci.
Proč jsou F56 a F55 nejoblíbenější volbou mezi ojetinami
Třetí generaci představili v listopadu 2013, prodeje začaly v první polovině roku 2014. Model dostal modulární motory BMW a poprvé — pětidveřovou karoserii F55. Třídveřové F56 se až do února 2024 montovaly nejen v Oxfordu, ale také v závodě VDL Nedcar v Nizozemsku.
| Verze | Motor | Výkon |
|---|---|---|
| One | 1,2 l, 3 válce (B38) | 75 nebo 102 k |
| Cooper | 1,5 l, 3 válce (B38) | 136 k |
| Cooper S | 2,0 l, 4 válce (B48) | 192 k |
| Cooper D / Cooper SD | diesely 1,5 a 2,0 l | 95–116 / 170 k |
| Cooper SE (od 2020) | elektromotor, baterie 32,6 kWh | 135 kW |
Modernizace v roce 2018 (LCI-1) a 2021 (LCI-2) změnily světla a nárazníky. Po druhé modernizaci se LED světlomety a zadní světla s motivem britské vlajky staly standardem a benzinové motory dostaly filtr pevných částic — u Cooper S to snížilo výkon přibližně o 10 k. Pro kupujícího je důležité: nárazníky a část karosářských dílů závisí na roce výroby, takže při objednávání náhradních dílů a lišt si ověřte rok výroby.
Podle hodnocení Euro NCAP z roku 2014 získal hatchback čtyři hvězdičky. Na trhu ojetin jsou F56 a F55 kompromisem mezi cenou, výběrem karoserie a modernějšími motory BMW, ale servisní historii a rok výroby je i tak potřeba zkontrolovat.
Jaký elektrický Mini zvolit
První sériový elektrický hatchback — Cooper SE generace F56 (od roku 2020, baterie 32,6 kWh, 135 kW). Nový elektrický Mini Cooper J01 ukázali 1. září 2023 a první sériové vozy sjely z linky 14. října 2023 v závodě Spotlight Automotive — společném podniku BMW a Great Wall Motor v Zhangjiagangu (Čína). V roce 2025 BMW pozastavilo plány na jeho výrobu v Oxfordu, takže Čína zůstává jediným závodem pro tento model. J01 existuje pouze jako třídveřový a místo klasických přístrojů v interiéru je kulatý OLED displej o průměru 240 mm.
| Parametr | Cooper E | Cooper SE | JCW Electric |
|---|---|---|---|
| Baterie | 40,7 kWh | 54,2 kWh | 54,2 kWh |
| Výkon | 135 kW (184 k) | 160 kW (218 k) | 190 kW |
| Točivý moment | 290 Nm | 330 Nm | 350 Nm |
| Dojezd (WLTP) | až 305 km | až 402 km | až 371 km |
| Rychlé nabíjení (DC) | 75 kW | 95 kW | 95 kW |
| Zrychlení 0–100 km/h | 7,3 s | 6,7 s | 5,9 s |
Stručně: do města a pro domácí nabíjení stačí Cooper E; pokud pravidelně jezdíte mezi městy — je lepší Cooper SE s větší baterií. Elektrický F56 SE s baterií 32,6 kWh má znatelně menší dojezd a hodí se hlavně pro městské jízdy. Před koupí jakéhokoli ojetého elektromobilu zkontrolujte stav baterie u dealera nebo na diagnostice. O předchozí elektrické generaci — v článku přehled kompaktního elektrického hatchbacku Mini Hatchback Electric.
Co se změnilo u benzinového Mini Cooper modelového roku 2024
Benzinová čtvrtá generace (F66 třídveřový, F65 pětidveřový, F67 kabriolet) se od roku 2024 vyrábí v Oxfordu a motory pro ni — v závodě BMW Hams Hall. Zvenku se podobá elektrickému J01, ale jde o samostatnou rodinu s benzinovými motory.
| Verze | Motor | Výkon | Točivý moment | 0–100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| Cooper C | 1,5 l, 3 válce | 115 kW (156 k) | 230 Nm | 7,7 s |
| Cooper S | 2,0 l, 4 válce | 150 kW (204 k) | 300 Nm | 6,6 s |
Obě verze mají 7stupňovou robotizovanou převodovku se dvěma spojkami. V Severní Americe a Jižní Koreji dostává Cooper C místo 1,5litrového motoru 2,0litrový — to je dobré vědět, pokud zvažujete vůz z USA. Podrobněji o pětidveřové verzi — v přehledu pětidveřového Mini Cooper 2024.
Který Mini Cooper koupit: krátké odpovědi
- Omezený rozpočet. R56 po faceliftu 2010, ale jen s potvrzenou opravou rozvodového řetězu a napínáku nebo s rozpočtovou rezervou na tuto práci.
- Optimální volba mezi ojetinami. F56 nebo F55 s motorem 1,5 l (Cooper) — klidné auto na každý den; Cooper S 2,0 l — pro ty, kdo chtějí dynamiku.
- Rodina nebo častí cestující vzadu. Pětidveřový F55 nebo F65, a pokud potřebujete světlou výšku a pohon všech kol — Countryman.
- Město a domácí nabíjení. Elektrický Cooper E nebo Cooper SE generace J01.
- Nové auto se spalovacím motorem. Cooper C nebo Cooper S modelového roku 2024.
Jaké příslušenství se na Mini montuje
Majitelé Mini nejčastěji pořizují koberečky a střešní nosič. Modelové položky v katalogu jsou určené pro konkrétní generaci: pro F55/F56/F57 2014–2023 a pro Countryman F60 2017–2023. Kompatibilita se čtvrtou generací (J01, F65, F66) není potvrzena — ověřte u manažera.
- Koberečky. EVA koberečky zvlášť pro třídveřový F56 a pětidveřový F55 v různých barvách a do kufru — polyuretanové Stingray 3D pro 3- i 5dveřovou karoserii. Všechny varianty — v sekci koberečky pro Mini Cooper F55/F56/F57.
- Střešní nosič na podélníky pro Countryman. Příčníky se vybírají podle typu sériových podélníků — běžné (s mezerou nad střechou) nebo integrované. Varianty — v sekci podélníky a nosiče pro Mini Countryman F60.
Ostatní díly pro značku jsou shromážděny na stránce tuning Mini.
Doručujeme Nova Poshta po celé Ukrajině.
Jak zkontrolovat Mini Cooper s nájezdem před koupí
- Určete kód karoserie Podle VIN nebo dokladů zjistěte generaci: R56, F56/F55 nebo J01/F65/F66. Od toho se odvíjí motor, typická rizika i díly.
- Zkontrolujte rozvodový řetěz u R56 Poslechněte si motor po studeném startu: chrastění v rozsahu 1600–1800 ot/min může ukazovat na napínák. Vyžádejte si doklady o výměně řetězu a napínáku.
- Zeptejte se na servisní práce podle VIN U dealera Mini lze podle VIN zjistit, zda byly provedeny práce podle servisních bulletinů a svolávacích akcí.
- Zkontrolujte baterii elektrického Mini U Cooper SE nebo Cooper E proveďte diagnostiku stavu baterie a zkontrolujte funkci nabíjení střídavým i stejnosměrným proudem.
- Ověřte rok restylizace U F56 a F55 si ověřte, zda je auto před nebo po modernizacích z let 2018 a 2021: od toho závisí nárazníky, světla i část dílů.









